Budućnost svijeta ovisi o kršćanima

RAZMIŠLJANJE UZ SVETKOVINU PRESV. TROJSTVA - 15. lipnja 2014.

„U ime Oca i Sina i Duha Svetoga!“ – Ako je netko na ove riječi odgovorio s Amen, ispravno je postupio! Jer „Amen“ znači: Tako neka bude. Kao da kažemo: neka se, dakle, sve događa u ime Božje, u ime Presvetoga Trojstva! Zapravo, kad god se križamo i izgovaramo te svete riječi, privatno ili javno, osobno ili zajednički mi činimo ispovijest naše vjere i ujedno molimo najkraću molitvu! Štoviše, mi vršimo Isusovu zapovijed koju je dao apostolima: „Učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga!“ Doista, apostoli su to vjerno činili odmah nakon što su primili snagu Duha Svetoga. I nakon prvoga govora apostola Petra krstilo se oko 3000 ljudi. Otada, Evanđelje, Isusova radosna vijest širila se po cijelom ondašnjem svijetu pa je tako već u stoljeću sedmom krsna voda potekla po čelima našim dičnim predcima, čime je i Hrvatski narod ušao u najveću i najjaču „globalnu asocijaciju“ – svetu Crkvu!

Sjetimo se, kada je Isus dao apostolima, a to znači I NAMA, ovu važnu zadaću da 'sve narode učine njegovim učenicima', bila je to zapravo njegova nova oporuka, jer ju je izrekao prije odlaska s ovoga svijeta. Međutim, mi sada trebamo uočiti nešto vrlo važno! Sjetimo se što su učinili Kristovi učenici nakon njegova Uzašašća, pošto su čuli tu zapovijed - otišli su MOLITI! Prije Uzašašća bio im je rekao da ne napuštaju Jeruzalem nego da čekaju obećanoga Duha Svetoga, a nakon toga, kad prime 'Snagu odozgor', moći će se razići po svijetu i biti svjedoci njegove Radosne vijesti, Njegova uskrsnuća i Njegove ljubavi.

Dakle, oni su se MOLITVOM i redovitim NEDJELJNIM sastankom zajedno pripremali za početak te najvažnije zadaće i svojega životnog poslanja. O tome izvješćuju Djela apostolska – svaki dan, a i nedjeljom slušali smo te svete tekstove. U izvještaju koji govori o spomenutom događaju valja uočiti tri presudne činjenice, a taj sveti izvještaj glasi: "SVI ONI bijahu jednodušno postojani u molitvi sa ženama, i Marijom, majkom Isusovom" (Dj 1,14). A te riječi „svi oni“ odnose se najprije na apostole – na dvanaest muškaraca. Oni su svi poimenice spomenuti već na početku te biblijske Knjige.

Korisno je stoga danas, na ovu važnu svetkovinu, staviti naglasak baš na tu činjenicu. Jer upravo je taj podatak ne samo vrlo zanimljiv, nego i važan, rekao bih – presudan za našu crkvenu i narodnu sadašnjost i budućnost. Čujmo ga zato ponovno: Apostoli su bili jednodušno postojani u molitvi sa ženama, i Marijom, majkom Isusovom! Eto, to se, ponavljam, odnosi na – muškarce!

Dakle, posvijestimo sebi ponovno te tri činjenice:
1. MUŠKARCI mole: dakle, ne smatraju da je molitva „ženski posao“!
2. MUŠKARCI mole zajedno sa ženama: dakle, već prije dvije tisuće godina u Crkvi je ravnopravnost muškaraca i žena; pred Bogom smo braća i sestre, i zato pravi kršćanin nikad neće reći da se „ne želi družiti s tim babama“!
3. MUŠKARCI složno i ustrajno mole zajedno s Isusovom majkom Marijom!
Eto, iz toga izlaze barem tri važna pitanja za nas danas:
1. Njeguju li današnji kršćanski MUŠKARCI pobožnost prema majci Božjoj ili misle da to nije za 'prave muškarčine'. 2. Mole li kršćanski MUŠKARCI danas Krunicu ili drže da je to 'dosadni ženski posao'? 3. Misle li današnji KATOLICI (muškarci) da je molitva nešto „zastarjelo“ - za razliku, recimo, od tetoviranja nekoliko zmajeva po sebi, jer to je trend, a krunicu je dovoljno imati u autu na retrovizoru?

Ali, ovo je za nas danas posebno važno, ono što vrijedi za Isusove prve učenike, vrijedi i za nas – to je NAMA primjer i pouka. Nakon Isusova uzašašća apostoli (a sve tu to bili muškarčine, a ne neke tetkice, kao npr. Conchita Wurst, muška pobjednica Eurosonga) nisu otišli npr. u birtiju, u lov ili teretanu na bildanje mišića! Ne, oni su se, okupljeni oko Marije i zajedno sa svojim ženama, MOLITVOM pripravljali za svoje životno poslanje - da budu svjedoci Kristovi u svijetu. Bilo im je jasno da bez molitve ne mogu ispuniti Kristovu zapovijed: „Pođite po svem svijetu i učinite sve narode mojim učenicima!“ A ta je zadaća Isusovim učenicima bila velika novost i golem izazov. Oni su ozbiljno shvatili Isusove riječi (čuli smo ih danas): „Bog je poslao Sina na svijet da se svijet spasi po njemu. Tko vjeruje u njega ne osuđuje se; a tko ne vjeruje već je osuđen što nije vjerovao u ime jedinorođenoga Sina Božjega!“

Eto, dakle, to je nama poticaj da razmislimo jesmo li mi spremni za svoju kršćansku životnu zadaću i kako se pripremamo za nove izazove! Znademo da je u svijetu i oko nas mnogo toga što nema veze s Duhom Svetim, što je zapravo pod izravnim utjecajem Zloduha!
Dakle, hoćemo li mi tužni ili bijesni pred televizorom (gledajući razočarano namještene utakmice) čekati ostvarenje planova koji nisu Božji ili ćemo biti aktivni sudionici povijesti! Odnosno, hoće li kršćanski MUŠKARCI zajedno sa ženama u postojanoj molitvi oko Majke Marije moliti Duha Svetoga da promijeni lice zemlje (Hrvatske i EU)? Ali po Božjem planu, a ne po planovima „arhitekata kulture smrti“! Shvatimo – o nama mnogo toga ovisi i u Hrvatskoj i u Europi...

Zato se moramo trgnuti! Jedan veliki katolički um 20. st. rekao je da budućnost svijeta ovisi o kršćanima. A to znači – o nama! Stoga i ZA NAS danas uvijek vrijedi ono što o kršćanima kaže jedan stari pisac iz prvih stoljeća kršćanstva:
„KRŠĆANI se ne razlikuju od ostalih ljudi ni područjem gdje stanuju, ni jezikom, ni načinom života... oni žive i time predlažu izvanredan i po jednodušnom mišljenju svih nevjerojatan način života... Žene se kao i ostali i rađaju djecu, ali ne odbacuju još nerođene djece... Ljube sve, a svi ih progone. Preziru ih i osuđuju... Sramote ih, a oni i u sramoti doživljavaju slavu. Izruguju im dobar glas, a svjedoče o njihovoj pravednosti... Židovi ratuju protiv njih kao protiv tuđinaca, a pogani ih progone. Mrzitelji ne mogu iznijeti razloga zbog kojeg su im neprijatelji. Da kažem jednostavno: što je duša u tijelu to su kršćani u svijetu... Bog ih je postavio na takav položaj s kojega im nije dopušteno pobjeći“ (iz Poslanice Diognetu).

To dakle znači: Bog je NAS postavio na takav položaj s kojega ne smijemo pobjeći! Budućnost svijeta ovisi o kršćanima – o onima koji ispovijedaju vjeru u Presveto Trojstvo, koji mole u ime Oca, i Sina, i Duha Svetoga! Amen.

Budućnost svijeta ovisi o kršćanima
Nova stranica župa KOMPOLJE, BRLOG i VRATNIK - na FACEBOOK profilu

Nova stranica župa KOMPOLJE, BRLOG i VRATNIK - na FACEBOOK profilu

Ova mrežna stranica (portal), nakon odlaska bivšega župnika don Anđelka Kaćunka na novu službu u Gospiću, više ne objavljuje sadržaje iz župa u naslovu. Nova...   >>>

KOMPOLJSKI "ZBOR" - SLAVLJE 'LETNJE STIPANJE': subota 21.8.!

KOMPOLJSKI "ZBOR" - SLAVLJE 'LETNJE STIPANJE': subota 21.8.!

Svečano koncelebrirano misno slavlje u 11,00 s. u zajedništvu sa svećenicima Otočkoga dekanata predvodi župnik (u odlasku) don Anđelko. Pjevanje vodi župni...   >>>

'Elizabeta' u Brlogu – radostno trostruko slavlje

'Elizabeta' u Brlogu – radostno trostruko slavlje

Proslava blagdana Marijina pohoda Elizabeti, zaštitnice župe Brlog, 29. svibnja, i ove je godine bila svedena samo na liturgijsko slavlje – nametnute 'mjere'...   >>>

Šokantne izjave - poziv na raspravu u Crkvi i društvu

Medicinska aktivistica Vera Sharav - Židovka koja je preživjela holokaust - ukazuje na sličnosti između nacističkog režima i onoga što se događa danas* (u...   >>>

Jedinstveno svečano slavlje sakramenata kršćanske inicijacije

Jedinstveno svečano slavlje sakramenata kršćanske inicijacije

U redovitim okolnostima života naših manjih župnih zajednica krštenje djece, premda nije čest događaj, smatra se nečim uobičajenim. Nasuprot tome, pristup...   >>>

Moja Župa
Mise i pobožnosti

Kompolje (župna crkva)

Sveta misa:
nedjeljom u 10,00 sati; radnim danom u 18,00 sati (u zimskom razdoblju) odnosno u 19,00 ili u 19,30 s. (u ljetnom razdoblju)

Pobožnost Srcu Isusovu:
devet prvih petaka (od listopada do lipnja) – sveta misa navečer, potom klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu

Pobožnost Majci Božjoj:
u svibnju i listopadu krunica u 19,00 sati i potom sv. misa

Brlog

Sveta misa:
župna crkva: u drugu i posljednju nedjelju u mjesecu u 15,00 sati
Dom za odrasle "Bistričak": po dogovoru (o većim blagdanima)

Vratnik

Sveta misa:
župna crkva: nedjeljom u 12,00 sati
Crni Kal: prva nedjelja u mjesecu u 15,00 sati

Kad ce opet blog?...   >>>

Sveti Otac Benedikt XVI bio je osam godina na čelu Katoličke crkve. Prvi je Papa u posljednjih sedam stoljeća koji je odlučio...   >>>

13. veljače 2013. na Čistu Srijedu ili Pepelnicu, početku korizmenog vremena sahranjen je vlč. Mile Ivančić. Mučenik i okrutna...   >>>