Krštenje - dar i odgovorna zadaća

RAZMIŠLJANJE UZ KRŠTENJE GOSPODINOVO

(godina B – 8. siječnja 2011.)

Čitanja: Iz 55,1-11; 1Iv 5,1-9; Mk 1,7-11

Nakon Isusova krštenja, svi koji su prisustvovali tome događaju čuli su kako se glas zaori s nebesa: "Ti si sin moj, Ljubljeni!" Gospodin nije trebao ni krštenja ni obraćenja, ali se dao krstiti da glas s neba potvrdi njegovo božanstvo. Zato je i današnji blagdan, kao i svetkovina Triju Kraljeva, blagdan BOGOJAVLJENJA - objava Isusova božanstva!

Blagdan Isusova krštenja ima više značenja. Prvo, posvješćuje nam da smo mi voljena Božja djeca, da nas Bog toliko ljubi da je sam postao čovjekom, i čak umro za nas! Drugo, krštenje je silno važno. Tim sakramentom postali smo kršćani. A biti KRŠĆANIN ima trostruko značenje. To znači:

1. biti zaljubljen u Isusa Krista!

2. biti svjedok njegove Ljubavi - širitelj te Radosne vijesti - riječju i životom!

3. biti trajno na putu svetosti.

Promislimo, pod ta tri vida, kakvi smo mi kršćani.

Biti ZALJUBLJEN u Isusa Krista, znači najprije čvrstom vjerom priznavati istinu da je Bogočovjek Isus Krist naš spasitelj, koji nam je kao temeljno pravilo života donio LJUBAV i iz ljubavi dao za nas svoj život! To zatim znači cijelim svojim životom biti zahvalan Isusu na toj ljubavi i uzvraćati mu!

Biti SVJEDOK Isusove ljubavi, znači riječju i životom širiti radost Isusove evanđeoske poruke. Biti spreman to čak i životom posvjedočiti. Za to valja poznavati svoju vjeru, nauku Katoličke crkve, a ne biti nepismeni vjernik. Zatim, to znači biti radostan vjernik! Jer žalostan kršćanin je antireklama kršćanstva. Papa Benedikt ističe da je upravo "radost temeljni element kršćanstva, i to ne radost u smislu nekoga jeftinog veselja… (nego) riječ je o pravoj radosti koja je sastavni dio teškoga života i koja taj život čini podnošljivim". A takvu nam radost može dati samo Bog po Isusu Kristu. Sjetimo se: u noći Isusova rođenja anđeli govore: "Navješćujemo vam veliku radost." A Isus kaže: "Donosim vam dobru (radosnu) vijest."

Biti trajno na putu SVETOSTI. To znači, Isusovo Evanđelje, tj. Isusovu nauku imati kao jedino pravilo svojega života, a ne se povoditi za različitim starim ili novim ideologijama, za pomodnim zabludama ili načinom života raznih 'zvijezda', idola iz svijeta zabave (pjevačice, glumci, sportaši...) što privlači mlade, ali i starije…! Sjetimo se što nam je u tom smislu papa Ivan Pavao Drugi rekao u Osijeku (7.6.2003.): "Iz krštenja izlazi poziv na svetost... (za) cijeli život... (Zato se češće moramo pitati:) Što sam ja učinio sa svojim krštenjem? Je li Krist središte moga života?... (Gdje je moja) odgovornost za život Crkve... (jer pozvan sam) graditi civilizaciju Istine i Ljubavi!"

To za svakog vjernika znači ODGOVORNOST za svoju župnu zajednicu, koju treba izgrađivati, a ne koristiti kao mali dućan ili veliki supermarket, pa kad nam nešto treba 'skoknemo' u župni ured ili u crkvu. A za mladoga vjernika posebno, to znači također ZAHVALNOST župnoj zajednici koja ga je odgajala do krizme i pomagala mu da postane zreli vjernik, kako bi mogao dalje sam graditi kuću svoga života. Zato odgovaran mladi vjernik ne smije poslije krizme 'pobjeći iz crkve' (kao što miševi bježe…!).

Papa Ivan Pavao II u svojoj sjajnoj knjizi "Prijeći prag nade" kaže da pravim kršćanima pripada budućnost svijeta. Stoga, na kraju Božićnog vremena, dok se neki u duhu svijeta još nisu otrijeznili od novogodišnjeg mamurluka, potrebno je da se mi kao kršćani, kao Crkva, u zdravoj katoličkoj razboritosti otvoreno suočimo sa stvarnošću; potrebno je da svakodnevno sebi posvješćujemo veličinu "vlastitog otajstva i apsolutnog zadatka koji nam je povjerio Gospodin" (OU, 2).

To znači biti svjestan i svjedočiti kako je velik DAR biti kršćanin, kako je velika ODGOVORNOST biti Kristov učenik! To će nam pomoći da budemo radosni svjedoci Isusove ljubavi i njegova Evanđelja. Tako ćemo opravdati povjerenje koje nam je Bog dao: da budemo njegova ljubljena djeca!

Krštenje - dar i odgovorna zadaća
Što je sve sumnjivo u ovoj pandemiji - tko stoji iza globalnog eksperimenta?

U cijelom svijetu poduzimaju se epidemiološke mjere koje iz temelja mijenjaju naše živote. Već sada, a osobito u bliskoj budućnosti, pojedinac, ali i zajednice...   >>>

Iako bez 'zbora', kompoljska 'Stipanja' svečana i radostna

Ovogodišnja kompoljska 'letnja Stipanja', zbog cijelom svijetu nametnutog korona terora, 'morala' je biti trostruko drukčija. Budući da su roditelji naših...   >>>

'Elizabeta' u Brlogu - u nedjelju na Duhove