Vjernost, postojanost i plodnost - stupovi kršćanskog braka i oznake Kristove ljubavi prema Crkvi

Neuobičajen prizor u kapeli, petnaest bračnih parova, koji su prije 25, 50 i 60 godina pred oltarom započeli zajednički život, našlo se pred Papom i oltarom da Bogu zahvale na ostvarenom cilju. Postoje tri stupa na koje se, prema vjerskom viđenju, oslanja bračna ljubav: vjernost, postojanost i plodnost. A bračnoj su ljubavi tri Kristove ljubavi uzor: ljubav prema Ocu, ljubav prema Majci i ljubav prema Crkvi. Velika je Kristova ljubav prema Crkvi. Krist je Crkvu zaručio. Crkva je njegova zaručnica: lijepa, sveta i grješna; On je ljubi, a njegova se ljubav odlikuje vjernošću, postojanošću i plodnošću. Sveti Pavao u jednoj poslanici veli: 'Ako priznaš Isusa [pred ljudima] i Isus će tebe priznati pred svojim Ocem. Ako zaniječeš Krista, i on će tebe zanijekati; a ako mu nisi vjeran, Krist vjeran ostaje, jer ne može sebe zanijekati'. A Isusova ljubav u Crkvi je vjerna. Ta vjernost poput svjetlosti obasjava brak. Vjernost ljubavi. Uvijek je vjerna i neumorna u svojoj postojanosti.

Bračna ljubav treba biti postojana, ustrajna, jer inače ne može ići naprijed. Postojanost u ljubavi, u teškim i lijepim trenutcima; u obitelji, s djecom i u gospodarskim teškoćama. Ljubav odolijeva, ide naprijed, nastojeći riješiti probleme i spasiti obitelj. Muž i žena se postojano svako jutro ustaju i vode obitelj naprijed. Treće obilježje bračne ljubavi je plodnost.

Isusova ljubav Crkvu oplođuje novom djecom, novim krštenjima, a bračna plodnost Crkvu jača. Ta plodnost može biti na velikoj kušnji u braku, kada nema djece ili su bolesna. Neki bračni parovi u takvim kušnjama gledaju prema Isusu i crpe snagu iz plodnosti koju Isus daje Crkvi. Dok na drugoj strani ima stvari koje se Isusu ne sviđaju, odnosno namjerno-sterilni brakovi.

Ti brakovi ne žele djecu; žele neplodnost. Ova nas je kultura blagostanja uvjerila da je bolje bez djece! Tako možeš ići po svijetu, na bezbrižne godišnje odmore; možeš imati vilu u planini i bezbrižno provoditi dane… Možda je bolje imati psića, dvije mačke i njima posvetiti svoju ljubav? Zar ne? I sami ste to vidjeli… Na kraju, takav brak u starosti doživljava gorčinu samoće. Nije plodan, jer ne čini ono što Isus čini sa svojom Crkvom: tj. da je oplođuje.

Papa s biskupima iz Zimbabvea

Treba se zauzimati za pomirbu i zacjeljivanje rana, te poželio da biskupi vode sve prema jedinstvu i ozdravljenju. Crkva treba uvijek biti uz narod, naročito u trenutcima potištenosti i očaja. U vašem su narodu Bijelci i Crnci, pokoji bogataš i mnogo siromašnih, brojna plemena. Kršćani su u svim političkim strankama, a neki su na visokim položajima. Svima je potrebno obraćenje i ozdravljenje.

Krajevna Crkva, ima očitovati da pomirba nije usamljeni čin nego dugi proces tijekom kojega se svi trebaju obnoviti u ljubavi, koja ozdravlja djelovanjem Božje riječi. Priznajem da su u Zimambaveu mnoge osobe na izmaku snaga i da ne znaju komu se obratiti. Potičem biskupe da tješe vjernike da će Gospodin čuti plač siromašnih. U zaključku govora, Papa se obraća svećenicima, vjeroučiteljima i laicima ističući važnost dobre formacije, a posebice je potaknuo mlade katolike koji žele sklopiti kršćanski brak da se napajaju na bogatstvu moralnoga crkvenoga nauka o životu i ljubavi, kako bi kao majke i očevi u slobodi mogli naći istinsku sreću.

(radio vatikan)

Župnikovo pismo župljanima na početku pastoralne godine

ŽUPNIKOVA PORUKA (župljanima Kompolja) na početku nove 'pastoralne godine' (2019./20.) DRAGI ŽUPLJANI, POŠTOVANE OBITELJI! Najprije vas sve s radošću...   >>>

Blagoslovljen naš veliki 'Zavjetni križ' – zahvala za prošlost, zavjet za budućnost

U nedjelju 27. listopada u Kompolju je održana svečanost blagoslova velikoga "Zavjetnog križa", koji je podignut u spomen svim hrvatskim žrtvama od stoljeća...   >>>

Sakrament ženitbe sklopili Ivana Odorčić i Ante Nikšić

Točno četrnaest mjeseci nakon posljednjega vjenčanje u Kompolju, doživjeli smo istu radost! Ali posebnost ovoga slavlja odnosno obaju jest u tome da je...   >>>

MIHOLJA na Vratniku u nedjelju 29.9.

Godišnje slavlje nebeskog zaštitnika župe Vratnik - Sv. Mihovila Arkanđela - je u nedjelju 29. rujna. U 12,00 sati u župnoj crkvi Sv. Mihovila je svečana...   >>>

Poruka našega biskupa  Zdenka za Katehetsku nedjelju

Poruka našega biskupa Zdenka za Katehetsku nedjelju

NEDJELJA 22.9. SLUŽBENI JE POČETAK VJERONAUČNE GODINE Braćo i sestre, dragi roditelji, djeco i mladi, dragi učitelji i vjeroučitelji, svećenici i suradnici! Na...   >>>