Sav je zakon u ljubavi prema Bogu i bližnjemu

Današnje misno evanđelje, veli da je sav Božji zakon sažet u ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Evanđelist Matej pripovijeda kako su se neki farizeji dogovorili da kušaju Isusa. Jedan ga je od njih upitao: Učitelju, koja je najveća zapovijed u Zakonu? Isus odgovori navodom iz Ponovljenoga zakona: „Ljubi Gospodina Boga svoga svim srcem svojim, svom dušom svojom i svom pameti svojom! To je najveća zapovijed.“ Mogao se Isus na tome zaustaviti, ali je dodao: „Druga je toj jednaka: Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe!“ I to je citat iz Levitskoga zakonika. Isus dvije zapovijedi u jednu sažima – ljubav prema Bogu i ljubav prema bližnjemu – tvrdeći da su nerazdvojne i upotpunjujuće; one su lice i naličje iste medalje. Ne može se ljubiti Boga, a mrziti bližnjega, niti ljubiti bližnjega a ne ljubiti Boga.

Doista, jedino ljubeći svoju braću, kršćanin može svijetu, drugima i obitelji svjedočiti Božju ljubav. Zapovijed ljubavi nije najveća jer je na prvom mjestu u popisu zapovijedi. Isus je ne stavlja na vrh popisa, nego u sredinu, jer je srce iz kojega sve treba polaziti i kojemu se sve treba vraćati. Svetost i u Starom zavjetu podrazumijevala je skrb za najslabije, poput stranaca, siročadi i udovica.

U Isusu se u cijelosti ispunja zakon saveza između Boga i čovjeka; On u sebi, u svojem tijelu, ujedinjuje božanstvo i čovještvo, u jedincatom otajstvu ljubavi. U svjetlu Isusovih riječi ljubav je mjerilo vjere, a vjera je duša ljubavi. Više ne možemo odvajati vjerski život od ljubavi prema bližnjemu: molitveni život i susret s Bogom u sakramentima od zauzimanja i slušanja drugoga, od zanimanja za život bližnjega. Sjećajte se ovoga: Ljubav je mjera vjere, a vjera je duša ljubavi.

U mnoštvu zakona i propisa – prošlih i sadašnjih – Isus otvara prozor kroz koji se mogu gledati dva lica: Božje i bližnjega. Ne daje nam dvije zapovijedi ili propisa, nego dva lica, odnosno samo jedno lice, Božje, koje se u mnogim licima odražava, jer je u svakom bratu, poglavito ako je malen, slab, nezaštićen i potrebit, prisutna Božja slika. Stoga se, kad sretnemo nekoga od braće, trebamo pitati jesmo li kadri u njemu prepoznati Božje lice.

Isus svakom čovjeku tako nudi temelj na kojem treba graditi svoj život. Darovao je Duha Svetoga koji nam omogućuje ljubiti Boga i bližnjega, onako kako je On ljubio, slobodnim i velikodušnim srcem. Po zagovoru Marije, naše Majke, prihvatimo taj dar ljubavi, da možemo uvijek hoditi u tom zakonu s dva lica, zapravo jednim: u zakonu ljubavi.

(Radio Vatikan)

Sav je zakon u ljubavi prema Bogu i bližnjemu
Propovijed biskupa Jezerinca na Stipanji u Kompolju

Draga braćo svećenici, dragi župljani, braćo i sestre! Cilj koji opravdava obilježavanje godišnjica svećeničkog ređenja prije svega je jedna velikodušna...   >>>

Svetkovina Sv. Jakova u Pazarištu

U četvrtak, 25. srpnja u Donjem Pazarištu (pokraj Gospića) održano je slavlje zaštitnika župe Sv. Jakova apostola. Koncelebrirano misno slavlje u 17,00...   >>>

Dva sprovoda u Kompolju - ispraćene Marija Rožić i Paula Odorčić

Poznata uzrečica kaže da za neke (oba)vijesti nikada nije kasno - a to se odnosi i na one lijepe i ona one koje nas rastuže kad ih čujemo. A znademo da...   >>>

Susret u ljepoti Božje prirode - Begovača, 6.7.

U prvu subotu srpnja – 6.7., svećenici Otočkoga dekanata, zajedno s planinarima i svim ljubiteljima prirode, kao i vatrogascima otočkoga DVD-a, planiraju...   >>>

"Zbor" u Švici - uz krštenje i svećenički jubilej

U našoj susjednoj župi Švica svetkovina župnoga patrona Sv. Ivana Krstitelja, 24. lipnja, znakovito je protekla obilježena trostrukim slavljem – u župnoj...   >>>