Poziv Isusovih učenika

RAZMIŠLJANJE UZ 2. nedjelju kroz godinu (B), 15.1.2012.

Čitanja: 1Sam 3,3b-10.19; 1 Kor 6,13c-15a.17-20; Iv 1,35-42

Dragi vjernici, zamislite da član vaše obitelji jednom iznenada dotrči u kuću i pun uzbuđenja rekne: "Hej, u vrtu iza naše kuće, pronašli su naftu!" A da se to stvarno dogodi to bi izazvalo golemo čuđenje i privukao velik broj znatiželjnika. Svi bi se mediji strčali k vama i mnogi bi došli vidjeti što se to dogodilo i potom bi to prepričavali svima oko sebe. To bi bila udarna vijest nekoliko dana.

Nešto slično dogodilo se prvim Isusovim učenicima. O tome govori evanđeoski ulomak današnje nedjelje. Odnosno, u tome zapisu Svetoga Ivana imamo zanimljivo svjedočanstvo na koji način pojedinac postaje Isusov učenik. Znademo da nema Božjeg poziva bez Boga, ali taj se poziv ne događa uvijek izravno. Dakle, Bog nije vikao i zvao na glas: Andrija, Petre, Jakove... dođite, budite moji učenici.

Isto je i s nama danas. Ni ja nisam čuo neki glas iz oblaka kao poticaj da postanem svećenik. Nisam čuo ni poziv u snu kao mali Samuel (kako izvješćuje današnje 1. čitanje). Također, vjerujem da nitko od vas nije čuo glas s neba: "Dođi, budi kršćanin!" To je zato što Bog najčešće poziva preko posrednika. Tako je bilo s prvim Isusovim učenicima, a tako je i s današnjim kršćanima. Mi smo uvedeni među Isusove učenike uglavnom vjerom naših roditelja.

Apostol Ivan zapisao je kako je Ivan Krstitelj ljude pripravljao za susret s Isusom, a zatim je ukazao na Isusa kao Spasitelja i Učitelja. Zato su dvojica Ivanovih učenika pristupili Isusu, a nakon toga ih je On direktno pozvao. Međutim, najzanimljiviji je slučaj odnosno poziv apostola Petra. Prvi Isusov učenik bio je Petrov brat Andrija. On je u Isusu prepoznao onoga koga su dugo iščekivali i kad se vratio kući rekao je svom bratu pun oduševljenja i radosti: Hej, čovječe, našli smo Mesiju! Nakon toga ništa ih nije moglo odvojiti od Isusa i njegove Ljubavi. Dakle, čudesno okupljanje Isusovih učenika dogodilo se, slikovito rečeno, u "tri faze", tj. na tri načina. Prvo, Ivan Krstitelj je jedne pripravljao za to; zatim Isus je jedne izravno pozvao ("Učitelju gdje stanuješ? Dođite i vidite!"); nakon toga oni dovode druge k Isusu (kao Andrija svoga brata Petra)!

Sve te tri točke važne su i za nas danas, jer i danas se isto događa - često s drukčijim redoslijedom. No Isus uvijek stoji iza svakog poziva, ali poziv se događa preko drugih ljudi. Npr. mnogo je danas onih koji i djecu i odrasle poučavaju u vjeri, pripravljaju ih za sakramente. To su i vjeroučitelji/ce u školi i svećenici u crkvi. Mediji (posebno TV!), nažalost, čini posve suprotno - oni ljude odbijaju od vjere, Crkve i od Krista. Zato je najvažnije da sami kršćani budu drugim ljudima privlačna reklama za Evanđelje, za Isusovu poruku.

Dakle – po primjeru prvih Isusovih učenika – Kristov je poziv svima nama DAR, ali i OBVEZA. To znači da je dužnost svakog vjernika: svojom vjerom i svojim životom potaknuti drugog čovjeka na vjeru! Apostoli su doslovno shvatili Isusovu zapovijed širenja Evanđelja: Pođite po svem svijetu… Ali – ovo je bitno – nisu to činili zato što im je to Isus zapovjedio, nego zato što RADOST koju su iskusili nisu mogli zadržati u sebi, morali su je širiti…! Bili su radosni SVJEDOCI Evanđelja – svjedoci Isusove Radosne vijesti. Primjer su nam i naši sveti zaštitnici papa Fabijan i vojni časnik Sebastijan – mučenici iz prvih kršćanskih vremena, čijoj se hrabrosti i mi danas divimo.

To svoje poslanje i tu svoju zadaću vrlo ozbiljno shvaćali su svi prvi kršćani. Pisac iz prvih stoljeća, Tertulijan, piše da su se na početku kršćanstva pogani obraćali videći ljubav koja je vladala među kršćanima. Govorili su: "Gledaj kako se ljube međusobno" (usp. Apologet, 39 § 7).

Eto, upravo je to potrebno i današnjim kršćanima. Ne trebamo trčati po selu i gradu i vikati: Ja sam sretan što sam kršćanin! Nego naš život mora svjedočiti RADOST pripadanja Kristu i njegovoj Crkvi. Svojim životom i svojim riječima mi možemo druge privući Kristu ili ih odbiti od Crkve. Zato svi mi – a posebno mladi kršćani - moramo imati na umu mudro i ozbiljno upozorenje južnoameričkog nadbiskupa Camare:

Pazite, kršćani, vi ste jedino evanđelje koje će neki pročitati!

Što je sve sumnjivo u ovoj pandemiji - tko stoji iza globalnog eksperimenta?

U cijelom svijetu poduzimaju se epidemiološke mjere koje iz temelja mijenjaju naše živote. Već sada, a osobito u bliskoj budućnosti, pojedinac, ali i zajednice...   >>>

Iako bez 'zbora', kompoljska 'Stipanja' svečana i radostna

Ovogodišnja kompoljska 'letnja Stipanja', zbog cijelom svijetu nametnutog korona terora, 'morala' je biti trostruko drukčija. Budući da su roditelji naših...   >>>

'Elizabeta' u Brlogu - u nedjelju na Duhove