Kristova ljubav - zaštita od Zloga

RAZMIŠLJANJE UZ 4. NEDJELJU KROZ GOD.

(godina B – 29. siječnja 2011.)

Čit.: Pnz 18,15-20; 1Kor 7,32-35; Mk 1,21-28

Današnje evanđelje, nakon napomene kako su svi koji su slušali Isusov govor bili zaneseni njegovim učenjem, donosi također vrlo dramatičnu zgodu - događaj koji je neke prestrašio, nešto što se danas može vidjeti samo u nekom filmu ili o tome vrlo rijetko čitati u medijima. To je Isusov susret sa Zloduhom u opsjednutom čovjeku odnosno istjerivanje Zloduha iz opsjednutog. Isus je zapravo obavio egzorcizam - tako se zove specijalna molitva ili obred koji je Crkva propisala i odobrila. Isus je to učinio vrlo brzo i jednostavno jer on je imao božansku moć i zato se đavao povukao pred samo jednom jedinom Spasiteljevom rečenicom. Današnji pak egzorcisti to ne mogu pa taj obred traje mnogo duže.

Ali, iskustvo kaže da se na govor o ovoj temi čak i neki vjernici mršte, jer danas tema đavla i opsjednuća izgleda kao fantazija ili maštarija kao u nekom crtiću. Ipak, nije to ni moja ni ičija izmišljotina – Isus o tome govori najozbiljnije. Premda i u Crkvi ima licemjera koji pokušavaju uvjeriti ljude u to da pakao, đavao, zli duhovi i pali anđeli ne postoje nego su oni samo biblijska izmišljotina. To čini npr. i njemački teolog znakovitog imena dr. Haag, čija je knjiga "Oproštaj od đavla" i kod nas prošle godine objavljena. Autor želi da se jednom zauvijek raščisti s vjerom u đavla i da se njega, kao metafizičku bajku, konačno izbaci iz prosvijetljenog i naprednog vremena. Doslovce tako!

Ali, ipak, ne smijemo se zavaravati - ako mi kažemo vragu "zbogom", to ne znači da je i sam vrag nama rekao "zbogom", kako zgodno reče jedan publicist u časopisu Book. Prije svega, to ne znači da će se čovjek sačuvati mračnih sila po svome racionalizmu, ili skeptičnosti, ili da odbacivanjem stvarnosti može odbaciti zlo. Štoviše, upravo u takvom načinu razmišljanja leži opasnost da se, zajedno s Bogom, ukloni i đavao i grijeh i zasjeni smisao za središnju poruku vjere i učini je čak nemogućom. Jer, Sv. pismo kaže, đavao je "grješnik od početka" (1Iv 3, 8), on je "otac laži" (Iv 8, 44) i njegova je odluka protiv Boga konačna. Đavlova se laž sastoji u tome da ono što on govori izlazi iz njega samoga i tako "zavodi cijeli svijet" (Otk 12, 9). Đavao želi biti bez Boga, ne želi mu služiti, nego mu se izruguje pa i ljude uvlači u izrugivanje i tako ih potiče na neposluh ter ih iz zavisti gura u smrt. O tome jasno govori Katekizam Katoličke Crkve.

Laganje o opstojnosti đavla, tj. njegovo svođenje na nekakav simbol, sasvim se jasno protivi naučavanju Crkve. A đavao ne vuče duše izravno prema paklu, kako to pokazuju karikature, slike, umjetnosti ili medijima. Jer to bi kod ljudi izazvalo strah. Zato se on skriva iza mnogih likova, pretvara se čak i u "anđela svjetlosti" i stavlja razne maske – danas se đavao vrlo vješto i lukavo služi medijima. Parafrazirajući Dostojevskoga, možemo ga nazvati suvremenim izrazom – Veliki Performer. Čak je i pjesnik Baudelaire rekao kako je "najdraže đavlovo lukavstvo uvjeriti čovjeka da on ne postoji".

"Crne mise", pogrđivanje hostija, rušenje križeva po grobljima – otvoreni su znakovi đavlova "rukopisa". Nasuprot tome mnogo je njegovih tragova u današnjoj zabavnoj kulturi. Tako npr. filmovi, brojne pop/rock skupine, knjige za djecu i mlade ter video-igrice - pune magije, strave i okultnog - očiti su znakovi današnjeg djelovanja sotone odnosno njegova neprestanog nastojanja da čovjeka kao slobodno biće odvoji od Boga i okrene prema sebi.

Zato valja imati na umu upozorenje Sv. Petra kršćanima da je vlast sotone lukava i nasilna u isto vrijeme. Kaže apostol: "Budite trijezni i bdijte. Neprijatelj vaš, đavao, kao ričući lav obilazi tražeći koga da proždre. Oprite mu se čvrsti u vjeri" (1 Pet 5,8).

A to je zapravo i recept kako se osloboditi utjecaja Zloga. Jer đavao nam ništa ne može ako se potpuno oslonimo na Isusa Krista. Zato je važno čitati Bibliju – posebno Evanđelja, koja govore o Isusu Kristu i u kojima govori on sam. Tko to (u)čini bit će trajno zadivljen Isusom i nitko mu ničim neće moći nauditi. Jer Isusova ljubav najbolja nam je zaštita od svakog zla.

Reakcije na Izjavu Komisije 'Iustitia et Pax' o tzv. pandemiji

Poštovani vjernici, Nakon što je 17. rujna 2020., s podpisom mons. Đure Hranića, nadbiskupa đakovačko-osječkoga, predsjednika Komisije HBK Iustitia...   >>>

Što je sve sumnjivo u ovoj pandemiji - tko stoji iza globalnog eksperimenta?

U cijelom svijetu poduzimaju se epidemiološke mjere koje iz temelja mijenjaju naše živote. Već sada, a osobito u bliskoj budućnosti, pojedinac, ali i zajednice...   >>>

Iako bez 'zbora', kompoljska 'Stipanja' svečana i radostna

Ovogodišnja kompoljska 'letnja Stipanja', zbog cijelom svijetu nametnutog korona terora, 'morala' je biti trostruko drukčija. Budući da su roditelji naših...   >>>