Bezgrješna nam pruža nadu u život bez ropstva, mržnje i straha

Papa Franjo tijekom tradicionalnoga čina pobožnosti prema Bezgrješnoj, 8. prosinca 2015.

Dolazim kao pastir, u ime svih kojima je najteže – rekao je papa Franjo 8. prosinca, na svetkovinu Bezgrješnoga začeća Blažene Djevice Marije, tijekom tradicionalnoga čina pobožnosti prema Bezgrješnoj na Trgu Mignanelli, neposredno uz Španjolski trg u Rimu. Istoga dana kada je otvorio Sveta vrata na bazilici Svetoga Petra, na početku Jubileja milosrđa, Papa je molio podno Gospina kipa, okružen mnoštvom vjernika koji su se već ujutro počeli okupljati na trgu.
Bilo je to Papino „hodočašće“, najprije na Španjolski trg, a potom u baziliku Svete Marije Velike. To što je u podnevnom nagovoru Papa nazvao „činom sinovske odanosti Mariji, Majci Milosrđa", poslijepodne je postao izraz vjere i ljubavi prema Gospi, koji je papa Franjo očitovao u ime čitavoga Božjeg naroda koji živi u Rimu. Dolazim u ime obiteljî, s njihovim radostima i mukama; u ime djece i mladih, otvorenih životu; u ime starijih osoba, opterećenih godinama i punih iskustava; a na poseban način dolazim k Tebi u ime bolesnih, u ime zatvorenikâ, u ime svih onih kojima je njihov put težak. Kao pastir dolazim također u ime onih koji su došli iz dalekih zemalja, tražeći mir i posao – istaknuo je Sveti Otac.

Podsjetivši da pod plaštem Majke milosrđa ima mjesta za sve ljude, Papa je napomenuo da je njezino srce puno nježnosti prema vlastitoj djeci. Gledajući Te, Majko naša Bezgrješna, prepoznajemo pobjedu Božjega milosrđa nad grijehom i nad svim njegovim posljedicama; i u nama se ponovno budi nada u bolji život, oslobođen ropstva, mržnje i straha – kazao je Papa.
U srcu Rima odjekuje glas majke koja nas poziva da krenemo na put prema onim vratima koja predstavljaju Krista; – objasnio je papa Franjo – poziva nas da im se približimo, da uđemo i primimo dar Milosrđa. Nemojte se bojati, nemojte se sramiti; Otac vas čeka raširenih ruku kako bi vam oprostio i primio vas u svoj dom. Svi dođite na izvor mira i radosti – potaknuo je Papa te na kraju zahvalio Bezgrješnoj zato što nas prati na putu pomirenja, bivajući uvijek uz nas i podupirući nas u svakoj teškoći.

Nakon toga, Sveti je Otac pošao u baziliku Svete Marije Velike, što je već postala tradicija ovoga Pape, te se sabrao u molitvi ispred Gospine ikone Salus Populi Romani (Spas rimskoga naroda). I ovog je puta, uz Papu bilo mnoštvo vjernika.

MIHOLJA na Vratniku u nedjelju 29.9.

Godišnje slavlje nebeskog zaštitnika župe Vratnik - Sv. Mihovila Arkanđela - je u nedjelju 29. rujna. U 12,00 sati u župnoj crkvi Sv. Mihovila je svečana...   >>>

Poruka našega biskupa  Zdenka za Katehetsku nedjelju

Poruka našega biskupa Zdenka za Katehetsku nedjelju

NEDJELJA 22.9. SLUŽBENI JE POČETAK VJERONAUČNE GODINE Braćo i sestre, dragi roditelji, djeco i mladi, dragi učitelji i vjeroučitelji, svećenici i suradnici! Na...   >>>