Stjepanova krv rodila je Apostola narodā

PROPOVIJED VLČ. MILE RAJKOVIĆA
Kompolje, Sv. Stjepan, 26.12.2015.

Talijanski renesansni slikar, Lorenzo Lotto, na jednoj svojoj slici naslikao je betlehemsku štalicu čiju je idilu «kvario» križ na zidu.
Današnji blagdan Sv. Stjepana Prvomučenika, zaštitnika i vaše župe jedan je od argumenata koji nas upozoravaju na ispraznost sentimentalizma koji se nadvio nad Božićnim blagdanima. A naša kršćanska vjera nije sentimentalna. Ima ona svoje jasno određene ciljeve, a to su: ljubav prema Bogu, ljubav prema bližnjemu, spremnost na opraštanje ter prikazivanje i darivanje svoga života Bogu.
Naravno da se u gore navedenom ne iscrpljuje niti bogatstvo, niti sve poruke kršćanstva, nego daju tek obrisi, određeni temelj na kojem se može graditi naše nasljedovanje Krista.
Zaštitnik današnjeg dana i vaše župe, jedan je od sedmorice đakona Jeruzalemske Crkve, postigao je svetost zahvaljujući samo jednoj činjenici - sproveo je u djelo gore navedene karakteristike Isusova učenika. U mnogim svojim djelima postao je sličan svome Učitelju iz Nazareta - Isusu Kristu. A osobine koje ga povezuju sa Isusom su sljedeće:

- Isus je učio o Kraljevstvu Božjem - Stjepan se sav posvetio naviještanju Radosne Vijesti;
- Isus je liječio bolesne, pomagao siromašne - Stjepan je, kao pomoćnik apostola, služio među siromašnima i potrebitima;
- Isus je lažno optužen, osuđen i razapet na križ izvan Jeruzalema - Stjepan je također izveden pred sud i kamenovan izvan grada;
- Isus je umirući na križu, molio: "Oče, oprosti im, jer ne znaju što čine!"- Stjepan je također, dok je umirao, molio riječima: "Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh!"

U tim usporedbama, u kojima se vidi Stjepanova sličnost s Isusom, pokušajmo otkriti zaista duboki smisao naše vjere, smisao Isusova dolaska na svijet, smisao našeg nasljedovanja Isusa.
Sv. Stjepan je dopustio Isusu da prođe kroz njegov život svojim križem. Tek je u tome trenutku njegova mučenička krv postala, kako nam to kaže Tertulijan, crkveni pisac iz prvih kršćanskih vrjemena, "sjeme novih kršćana". Treba imati na umu da je najpoznatiji svjedok, očevidac i sudionik Stjepanove smrti, žestoki progonitelj prvih kršćana, bio mladić koji se zvao Savao, a koji je, nakon obraćenja, kao što znamo, postao Pavao i bio najgorljiviji navjestitelj Kristove Radosne vijesti ter je i sam postao mučenik za Isusa Krista. Dakle, njegov životni put bio je od mučitelja Sv. Stjepana, progonitelja kršćana pa do obraćenja i velikog apostola. Teško je reći koliko je on nakon svoga obraćenja ljudi obratio, ali sigurno nije bez razloga prozvan 'Apostolom narodā'. A upravo je toga Božjeg «nasilnika» za Krista rodila krv Sv. Stjepana mučenika. «Sanguis martyrum, semen christianorum!" (Krv mučenika, sjeme kršćana!) - s pravom je zapazio Tertulijan.
Takvo čudo Bog može učiniti i preko naše kršćanske spremnosti na žrtvu rad, patnju.
Neka nam naše želje, radosno slavljenje ovih blagdana u krugu obitelji i prijatelja, ne zasjene onaj pravi smisao današnjeg blagdana.

I još jedna važna činjenica! Crkvena predaja mučenikovu smrt naziva njegovim rođenjem, rođendanom za nebo. Dvadesetpetoga prosinca Isus se rađa za zemlju, a već sljedećeg dana Stjepan se rađa za nebo. O, da se i mi jednoga dana, nakon dobrog, čestitog, vjerničkog života na zemlji, rodimo za nebo. To vam želimo i vaš župnik i ja ter ujedno svim Stipama, Stipanima i Stjepanima neka bude sretan imendan! Amen.

Stjepanova krv rodila je Apostola narodā
Što je sve sumnjivo u ovoj pandemiji - tko stoji iza globalnog eksperimenta?

U cijelom svijetu poduzimaju se epidemiološke mjere koje iz temelja mijenjaju naše živote. Već sada, a osobito u bliskoj budućnosti, pojedinac, ali i zajednice...   >>>

Iako bez 'zbora', kompoljska 'Stipanja' svečana i radostna

Ovogodišnja kompoljska 'letnja Stipanja', zbog cijelom svijetu nametnutog korona terora, 'morala' je biti trostruko drukčija. Budući da su roditelji naših...   >>>

'Elizabeta' u Brlogu - u nedjelju na Duhove