Ljekovitost Bolesničkog pomazanja

Naslov

RAZMIŠLJANJE UZ 6. NEDJELJU KROZ GOD.

(godina B – 12. veljače 2012.)

Čit.: Lev 13,1-2.45-46; 1Kor 10,31-11,1; Mk 1,40-45

Evanđelje ove nedjelje nastavak je niza izvještaja o tome što Isus čini na početku svoje javne djelatnosti – On propovijeda, izgoni zloduhe i liječi, tj. ozdravlja bolesne. Dakle, Isus je najprije navijestio dolazak Božjega kraljevstva i pozvao ljude na obraćenje, zatim je okupio učenike ter počeo propovijedati i istodobno čudesno liječiti. Sve je to zapisao Sv. Marko, pisar i osobni tajnik Sv. Petra. Dakle, i ovo što se danas u liturgiji čita jest informacija iz prve ruke. Marko je zapisao da su se dogodila i mnoga druga ozdravljenja. Isus sve liječi, svima vraća tjelesno zdravlje i mir duše, kao ovom gubavcu.

U ovom izvještaju također uočavamo da je čovjek od Adama do danas isti. Tjelesno zdravlje uvijek je imalo veću cijenu nego duhovno. Nažalost i danas je tako. Zapravo, danas je mnogo gore - ljudi trče odmah čim čuju da se negdje pojavio nekakav 'iscjelitelj', neki 'karizmatik', idu raznim travarima ili tzv. alternativcima, odlaze i do hodže i do prote itd. Sve bi dali za zdravlje. Kao što neki drugi silne novce troše na psihijatre, želeći postići mir duše. No posebnost toga danas je da je sve postalo biznis!

U Isusovo vrijeme nije bio razvijen biznis psihijatrije, kao u naše vrijeme. Zato, kad je netko bio opsjednut, nitko nije govorio da je čovjek 'psihički opterećen'. Isus je nad takvima primjenjivao egzorcizam. Srećom, danas je malo opsjednutih, nema ni zarazne gube, ali je ipak mnogo bolesti i bolesnih!

Također, kad je o ZDRAVLJU riječ, mi moramo posvijestiti činjenicu da danas i znanost potvrđuje ono što je Crkva od početka naglašavala i što nas Sv. pismo uči, a to je da zdravlje duha i duše utječe na zdravlje tijela. Medicina kaže: čovjek je psihosomatsko biće, duhovno-tjelesna cjelina - a ne kao jaje u kojem je žumanjak duša, bjelanjak duh, a ljuska tijelo. U čovjeku se to sve prožima i čini nerazdvojnu cjelinu. Zato neki tjelesno ozdrave tek nakon što obave sv. Ispovijed (to potvrđuju i pater Linić, vlč. Sudac, vlč. Bolobanić i mnogi drugi...).

Kako je to moguće? Zato što grijeh zapravo djeluje kao virus i bakterija duše - ako je duša bolesna i duh bolestan onda i tijelo oboli! Zato sveti sakramenti ozdravljaju - posebno sv. Ispovijed i sv. Pričest.

Ali ima još jedan sakrament koji izravno spada u 'duhovnu medicinu'. U subotu (11. veljače) slavili smo Gospu Lurdsku - a taj dan se redovito obilježava i kao Dan bolesnika – pa stoga želim istaknuti važnost sakramenta Bolesničkog pomazanja. Evo što kaže Biblija: "BOLUJE li tko među vama? Neka dozove starješine Crkve! Oni neka mole nad njim mažući ga ULJEM u ime Gospodnje pa će molitva vjere SPASITI nemoćnika; Gospodin će ga podići, i ako je sagriješio, OPROSTIT će mu se. ISPOVIJEDAJTE dakle jedni drugima grijehe i molite jedni za druge da OZDRAVITE!" (Jak 5,14-16). Iz tih riječi Sv. Jakova očito je da treba zvati svećenika čim netko oboli. Nažalost, vjernici to čine kad im ukućani već padnu u komu. A tada je najčešće prekasno i za ispovijed i za pričest i za bolesničko pomazanje. Zato će mnogi odgovarati pred Bogom što članovima svoje obitelji nisu omogućili sakramente prije smrti. Zato zapamtite, dragi vjernici: sveto Bolesničko pomazanje nije "posljednja pomast", kako su stari govorili, nego je to sakramentalni i 'mentalni' lijek za tijelo i za dušu! Zato zapamtite: sakrament Bolesničkog pomazanje može se primiti više puta (moja pokojna baka primila ga je pet puta i svaki put joj je bilo bolje!).

Živimo u vremenu kad caruje i nameće se kult zdravlja i kult tijela, a duh i duša se potpuno zanemaruju. Zato ima tako mnogo bolesnih. Tko će ih izliječiti? Tko će ih uputiti prema Isusu koji najuspješnije liječi sve bolesti? To je naša zadaća, to je poslanje današnjih Isusovih učenika. Zato posvijestimo sebi također činjenicu da naš kršćanski poziv uključuje i poslanje da mi donosimo zdravlje drugima. Naravno, ne možemo to po svojoj moći, nego snagom Isusa Krista mi smo poslani djelovati ljekovito u svakom trenutku, u svakoj sredini, među svim ljudima. I to - mišlju, riječju i djelom.

No zašto to nekima uspijeva – kao što su to činili apostoli, a neki i danas, dok su neki drugi u tome potpuno nemoćni? Prvo, nije nam Bog dao iste darove. Drugo, najčešće je u pitanju snaga vjere! Sjetimo se kako je Isus mnogo puta ozdravljenima rekao: "Vjera te tvoja spasila!"

Dakle, prepustimo se Isusovoj snazi i dodiru njegove Ljubavi pa ćemo i sami biti zdravi, i drugima ljekoviti.

Reakcije na Izjavu Komisije 'Iustitia et Pax' o tzv. pandemiji

Poštovani vjernici, Nakon što je 17. rujna 2020., s podpisom mons. Đure Hranića, nadbiskupa đakovačko-osječkoga, predsjednika Komisije HBK Iustitia...   >>>

Što je sve sumnjivo u ovoj pandemiji - tko stoji iza globalnog eksperimenta?

U cijelom svijetu poduzimaju se epidemiološke mjere koje iz temelja mijenjaju naše živote. Već sada, a osobito u bliskoj budućnosti, pojedinac, ali i zajednice...   >>>

Iako bez 'zbora', kompoljska 'Stipanja' svečana i radostna

Ovogodišnja kompoljska 'letnja Stipanja', zbog cijelom svijetu nametnutog korona terora, 'morala' je biti trostruko drukčija. Budući da su roditelji naših...   >>>