Molitva i opraštanje donose blagoslov

PROPOVIJED BISKUPA ZDENKA – Kompolje ('Stipanja'), 20.8.2016.

Misna čitanja: Dj 6,8-10;7,54-60; Jak 1,2-4.12; Mt 10,17-22

Braćo i sestre, čuli smo izvještaj iz Djela apostolskih o tome kako je Sv. Stjepan mučenički stradao kamenovanjem. A zašto se to dogodilo? Stjepan je stradao zato što je, kako je zapisano, "pun milosti i snage činio velika čudesa i znamenja u narodu" (Dj 6,8). Dakle, nije nastupao kao mađioničar, nego je narodu činio dobro. No problem je bio u tome što je to činio – u ime Kristovo. A neki upravo to nisu mogli podnijeti – kao da su imali neku "alergiju prema Bogu".

Međutim, to se događa i danas. I danas su kršćani u svijetu najprogonjeniji i stradavaju zbog vjernosti Isusu Kristu. Ali ne treba se tome čuditi, jer i Isus je ubijen premda je "prošao zemljom čineći dobro" (Dj 10,38). Zato i Sv. Pavao ističe kako će "svi koji hoće živjeti pobožno u Kristu Isusu, biti progonjeni" (2Tim 3,12). To potvrđuje nevjerojatan fenomen - tamo gdje postoji dobrota i ljubav, i zlo postaje agresivno. Primjer za to je ona velika manifestacija u Zagrebu "Hod za život", protiv koje su mnogi bezrazložno ustali, jer to je bila manifestacija za obranu života. No bilo je očito kako je nekima smetalo to što su organizatori bile kršćanske udruge i što je sve učinjeno u ime Božje.

Čudna je tajna zla odnosno "otajstvo bezakonja". Zlo ne trpi dobrotu i zato nedužni stradavaju. Protivnici Sv. Stjepana "uskipješe u srcima i počeše škripati zubima na njega" jer on čini dobro u ime Isusovo, ali unatoč njihovoj krvoločnosti on ostaje miran, ne proklinje nego moli, patnju prikazuje Bogu, a takva patnja donosi blagoslov. Zato kaže Sv. Jakov: "Blago čovjeku koji trpi kušnju: prokušan, primit će vijenac života koji je Gospodin obećao onima što ga ljube" (Jak 1,12). Zato je Stjepan vidio otvoreno nebo i Isusa gdje "stoji zdesna Bogu" (v. Dj 7,56), a to "stajanje" odnosno "stajanje zdesna" znači da on trpi s narodom. Zato je Isus pitao progonitelja kršćana: "Savle, Savle, zašto me progoniš?" (Dj 9,4), jer Bog se poistovjećuje s patnikom. Ponekad čovjek u patnji pomisli da ga je Bog ostavio, ali Stjepan vidi Isusa – a to znači: On je živ. To je pak poruka svakom patniku: Nisi sam! Bog nije poštedio ni Stjepana, ni svoga Sina patnje, ali ona je rodila plod – novi život.

Ovdje je potrebno uočiti još jednu važnu pojedinost – Stjepan moli i u molitvi vidi otvoreno nebo! U Bibliji imamo mnogo primjera kako molitva "otvara nebo", tako npr. kod Isusova Krštenja, kod Preobraženja... Nama je to poruka da molitva stvarno "otvara nebo" odnosno da će na našu molitvu sigurno doći odgovor.

Zatim, Stjepan na još jedan način slijedi Isusov primjer - umire ne samo moleći za svoje ubojice, nego i opraštajući im! Tu se pokazuje ljudska veličina. Čovjek je velik kada oprašta. Bez praštanja i obitelj i cijela zemlja postaje pakao. Praštanje je uvjet da se može biti pravi Kristov učenik, ali i uvjet da naša molitva bude uslišana. Upravo kako u Očenašu molimo svaki dan: "Otpusti nam duge naše kako i mi otpuštamo…! Znademo da nije lako praštati – čovjek je po naravi osvetoljubiv i spontano želi uzvratiti ili barem vidjeti da Bog intervenira i "osvećuje se našim dušmanima", kako narod u Starom zavjetu priželjkuje. Ali praštanje je moguće – ono se događa snagom Duha Svetoga, kako je Isus povjerio apostolima: "Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im" (Iv 20,22-23). A Stjepan je doista bio "pun Duha Svetoga"!

Iz iskustva znademo kako svatko očekuje, i to svi nekako smatraju prirodnim, da prvi korak u izmirenju treba napraviti onaj tko je, kako se smatra, više kriv. Međutim, prvi korak u praštanju i traženju oproštenja uvijek čini onaj tko ima više Božjega duha. Stoga, Isus od nas traži da mi učinimo prvi korak, jer onaj drugi, sudionik u razdoru ili sukobu, možda nema snage. A tražiti da se drugi kaje i najprije pokaje – to nije put Isusovih učenika. Dakle, trebamo stalno imati na umu da bez spremnosti na taj prvi korak nema izmirenja. Zato nas Isus poziva na trajno opraštanje - ne samo "sedam puta", kako je apostol Petar predložio, nego "sedamdeset puta sedam" (Mt 18,22). Osim toga, opraštanje je također rasterećenje duše te ono uvećava ljubav – i u obitelji, i među supružnicima, i u svakoj zajednici…

Molimo stoga Sv. Stjepana neka nam kod Gospodina isprosi milost da budemo takvi kao on – naš uzor u svjedočenju vjere – da uvijek možemo svima oprostiti te i za neprijatelje svoje moliti, pa da nam to donese blagoslov kojim ćemo obogaćivati jedni druge.

Molitva i opraštanje donose blagoslov