Isus Krist - lijek i liječnik

RAZMIŠLJANJE UZ 7. NEDJELJU KROZ GOD.

(godina B – 19. veljače 2012.)

Čit.: Iz 43,18-19.21-22.24b-25; 2Kor 1,18-22; Mk 2,1-12

Sinko, otpuštaju ti se grijesi! Prenoseći te Isusove znakovite riječi Sv. Marko nam i danas svjedoči o Isusovoj metodi: propovijeda veliku Radost i ljudima daje zdravlje. Već u prvom čitanju, dakle iz Staroga zavjeta, imamo navještaj ovoga što Isus čini – to je prorokova najava u babilonskom sužanjstvu da će Bog učiniti za svoj narod veliku novost: napravit će put kroz pustinju da se sužnji mogu vratiti u domovinu i oprostit će svome narodu grijehe. Bog je to već prije doista učinio svome Izabranom narodu. A u današnjem evanđelju vidimo kako Bog po Isusu to čini sada na još čudesniji način: izvodi svoj narod iz dvostrukog ropstva – iz ropstva grijeha i iz okovâ bolesti!

Zamislimo tu situaciju: Isus čudesno ozdravlja mnoge, o njemu se širi glas pa ljudi grnu k njemu, žele ga samo dotaknuti, kuća je dupkom puna, četvorica nose teškoga bolesnika (možda je umirao) ali uopće ne mogu ući od mase ljudi! I što čine? Dižu krov i spuštaju čovjeka dolje! I kad su ga spustili, on je ugledao - što mislite koga, Angelinu Jolie…? Ne – pred sobom je ugledao Isusa i čuo neobične riječi: "Sinko, opraštaju ti se grijesi!" Tako se i mi u današnjoj misi sabiremo oko Isusa po kojem Bog raskajanim grešnicima oprašta moralne prjestupe, bez njihovih prethodnih zasluga. A svi smo grješni.

Ovaj događaj iz evanđelja još je po nečemu poseban i zanimljiv. Bolest ovoga uzetoga/nepokretnog čovjeka povezana je s njegovim osobnim grijesima! Jer četvorica njegovih prijatelja donose ga Isusu s molbom da ga ozdravi a On mu najprije oprašta grijehe i zatim ga ozdravlja. Očito je da se ovdje radilo o bolesniku koji je bio poznat po grijesima - javno ih je učinio i bili su svima poznati (=javni grješnik).

Dakle, iz svega je očito da za Isusa GRIJEH nije samo neko unutarnje moralno stanje ili čisto unutarnji čin, nego da GRIJEH ima veze i s čovjekovim tijelom i sa sredinom u kojoj živi! Grijehom čovjek srozava sebe, one za koje bi trebao živjeti, i kao stvorenje odbacuje svoju podložnost Stvoritelju. To znači da svaki GRIJEH, pa čak i onaj učinjen u tajnosti ("Super, nitko me nije vidio!") - ima trostruk loš učinak: ja - ti - Bog! Dakle, grijeh šteti grješniku i zajednici u kojoj on živi, a Boga vrijeđa. Zato je velika varka ona pjesma: "Zavedi me da ne bude nam dosadno… ona NEĆE ZNATI da smo bili zajedno!" Prvo, Bogu se ne možemo sakriti, a drugo, čovjek u grijehu negativno zrači…! Međutim – ovo je najvažnije – Isus nam objavljuje ne samo kako grijeh djeluje, nego i da Bog po Njemu ljekovito djeluje opraštanjem grijeha ljudima. Također, On u ovoj zgodi pokazuje da ima vlast otpuštati grijehe!

Sabirući se na sv. misi oko Isusa koji iz svoga uskrslog stanja oprašta grijehe, posvijestimo sebi najprije činjenicu da je grijeh žalosna stvarnost u životu svakog čovjeka, cijele ljudske zajednice pa i zajednice Kristovih učenika. Dakle, mi nismo sveci, i u crkvu idemo baš zato što smo grješni!

Zatim, posvijestimo sebi da je grijeh ne samo moralna ljaga na savjesti, nego da on također srozava ljudsko dostojanstvo i ljudske sposobnosti – duhovne i tjelesne - u odnosu na samoga sebe i na druge ljude. I treće, najvažnije: postoji lijek, imamo Liječnika – Isusa Krista! On nam daje oproštenje grijeha koje ne možemo ničim zaslužiti, nego nam ga valja ponizno od Boga u Crkvi prositi/moliti i s vjerom prihvaćati. Stoga pamtimo – oproštenje grijeha, po Božjoj milosti, daje nam i duševno i tjelesno zdravlje! Svjedočimo to drugima s radošću i budimo našemu Spasitelju za taj neizmjerno zahvalni.

»Marijin povratak nakon 'Marijina odlaska'«

DUHOVNO-DOMOLJUBNI GLAZBENO-POETSKI RECITAL Ovim malo većim prilogom podsjećamo naše čitatelje kako je u povodu pohoda Domovini hrvatske pjesnikinje...   >>>

'STIPANJA' - naša pobožna i dostojanstveno raspjevana RADOST

Ovogodišnja naša "letnja Stipanja" – župni "zbor", tj. proslava zaštitnika naše župe Sv. Stjepana Prvomučenika, koja je 'proširena' slavljem 40. obljetnice...   >>>