"PRENOŠENJE VJERE u promijenjenim okolnostima suvrjemenog svijeta"

U okviru Katehetske proljetne škole u petak 5. svibnja u dvorani „Vijenac" Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u Zagrebu predstavljena je knjiga prof. dr. Milana Šimunovića - našega 'Domaćeg' - o misijskoj tematici „Prenošenje vjere u promijenjenim okolnostima suvremenog svijeta" (podnaslov: Pomaci u stvaranju misionarskoga lica Crkve u kršćanskim zajednicama). Riječ je o knjizi koja je prvo izdanje Biblioteke Missio s kojom Nacionalna uprava Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj započinje poseban niz izdanja u smjeru promicanja hrvatske „misiologije".

Ta knjiga plod je višegodišnje suradnje s uredništvom lista Radosna vijest. Naime, na molbu nacionalnog ravnatelja Papinskih misijskih djela u RH vlč. Antuna Štefana, prof. Šimunović je 2013. godine počeo pisati za spomenuti list. Potaknuta izvrsnom recepcijom od najširih krugova i najraznovrsnijih čitatelja, javila se ideja o objedinjenju tekstova za Radosnu vijest i drugih, dodatnih materijala (poput prigodnih izdanja PMD-a, te onih sa susreta europskih nacionalnih ravnatelja PMD koji nisu bili objavljeni) u samostalnu knjigu.

U predstavljanju knjige uz autora sudjelovali su nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u RH vlč. Antun Štefan i recenzent doc. dr. sc. Krunoslav Novak, a program je moderirao predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda HBK izv. prof. dr. sc. Ivica Pažin. Vlč. Štefan je istaknuo, kako je u knjizi autor iznosi svoja stručna razmišljanja o temi misija u župnim zajednicama. Mišljenja sam, da će ovo djelo postati važno, osobito u našoj Crkvi, u našim župnim zajednicama, jer ovdje nalazimo mnogo stručne građe koja obrađuje kako se prenosi vjera, rekao je Štefan, koji je i urednik knjige, te je podsjetio da kada govorimo o duhovnoj obnovi Crkve, o njezinoj izvornoj duhovnosti, ili „novoj" duhovnosti, koja treba ispunjavati novu evangelizaciju, govorimo i o novoj misijskoj duhovnosti. Nju treba ponovno prihvatiti kao temeljni način života kršćanske zajednice...

Autor knjige, prof. dr. sc. Milan Šimunović se kratko osvrnuo na sam nastanak tekstova objavljenih u knjizi, koje je napisao na inicijativu vlč. Štefana. U tekstovi se promišlja kako revitalizirati misionarsku svijest u našim župskim zajednicama. „Posljednjih godina pratim, osobito temeljem učenja i nastupa pape Franje da kršćani pomalo gube korak s vremenom, gube nadu. Njegove poznate riječi su „nemojte da nam netko ukrade misijsku svijest, radost evanđelja". Kao da smo se dijelom umorili. Pisao sam od mjeseca do mjeseca slijedeći tijek liturgijske godine o buđenju evangelizacijske svijesti kod svih kršćana." (...) Također je naglasio, kako nastoji svojim kolegama svećenicima, redovnicima, redovnicama, vjernicima laicima ukazati da se nešto bitno mijenja i da se u mnogočem ne snalazimo. „Ova knjiga želi otvoriti neke vidike. Držim da ovi radovi o zauzetijem misionarskom promišljanju, uslijed nekih specifičnih znakova vremena, novih kulturnih izazova, posebice ubrzane sekularizacije, mogu predstavljati, a to su mi priopćili i neki kolege profesori i svojevrsni misionarski katekizam, na crti jačanja eklezijalne svijesti. Bilo bi mi drago ako bi barem dio pastoralnih djelatnika i samih vjernika ovdje našao ne samo neke poticaje već i sadržaje za drugačiji način promišljanja i zamišljanja svoga poslanja, ograničena ne samo na svoju usku sredinu, odnosno župnu zajednicu. Jer članovi smo jedne svete, katoličke i apostolske Crkve, kojoj je Isus dao poslanje za cijeli svijet, danas potresan tolikim kaotičnim zbivanjima koja mogu prouzrokovati i djelomično nestajanje kršćanstva, kako što se već u počecima kršćanstva dogodilo u nekad jakim kršćanskim središtima nama dalekih zemalja, već i u samoj Europi, smatranoj uvijek kršćanskoj, ali koja u svojemu ustavu nije našla mjesta za Boga".

Doc. dr. sc. Krunoslav Novak je ukazujući na naslov naglasio kako on govori o sadržaju kojim se knjiga na vrlo konkretan bavi, a to je prepoznavanje novih okolnosti suvremenoga svijeta i odgovor na pitanje o potrebi određenih pomaka u stvaranju misionarskoga lica Crkve u kršćanskim zajednicama. Prof. Šimunović je u ovome tekstu dao „dijagnozu" situacije u kojoj danas živi Crkva u domovini, ali i na širem planu dajući vrlo konkretne misli iz konkretnog života uzevši u obzir i crkvene dokumente kao i temelje naše vjere, koji su nam objavljeni u Božjoj riječi. Potom je iz te perspektive ponudio vrlo konkretne odgovore na pitanja kako i na koji način u današnjem vremenu bilo čovjek osobno, ali i Crkva kao zajednica vjernika može usmjeriti svoje djelovanje u naviještanju vjere onima koji nisu Isusa susreli ili onima koji su ga susreli ali ga nisu osobno upoznali, rekao je Novak.

Predstavljaje knjige, pred velikim brojem vjeroučitelja i vjeroučiteljica, glazbenim je točkama uljepšao kvartet IVELA iz Brestja. Cjelovit prikaz koji je objavila IKA dostupan je na njihovu portalu: http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=189990

Subota, 6. Svibanj 2017.

"PRENOŠENJE VJERE u promijenjenim okolnostima suvrjemenog svijeta"