Popodnevno lijepo slavlje Miholje na Vratniku

Poslijepodnevna sv. misa u 17,00 sati nije bila posjećena kao prošle godine (navodno zato što je "subota"!). Svakako, bila je veoma svečana i pobožna. Predvoditelj je bio senjski župnik preč. Richard Pavlić, profesor na Teologiji u Rijeci, a koncelebrirali su don Jure Ladišić, duhovnik slijepih i slabovidnih osoba, te župnik don Anđelko. Pjevanje je vodila i za orguljama ponovno bila Josipa Škrtić iz Brinja, a cijela crkva joj je "pomagala".

Veoma zanimljivu i poučnu propovijed dr. Richard je započeo objašnjenjem povijesti štovanja Sv. Mihovila, istaknuvši kako je zaštita od zla redovito bila glavni razlog za to. Odnosno, tamo gdje se posebno štuje Sv. Mihovil, ljudi su se u povijesti borili protiv nekoga zla. Najčešće to je bio neki izvanjski neprijatelj, bolest, prirodna pošast… tj. izvanjsko zlo. Protiv toga zla, napomenuo je propovjednik, malo što možemo učiniti da se obranimo. Zato se posebno utječemo u Božju pomoć, zazivajući zagovor svetaca, u ovom slučaju Sv. Mihovila. Iz toga je dakle jasno je zašto se Sv. Mihovil posebno štuje na Vratniku. Naime, po svojoj prirodnoj konfiguraciji Vratnik je "vrata" - s jedne strane prema moru, s druge, prema kopnu. Kroz ta vrata stoljećima su prolazili različiti putnici s različitim namjerama i ljudi su ovdje naučili braniti svoje tlo, kao i zazivati u pomoć Sv. Mihovila.

Uz to izvanjsko zlo, postoji unutarnje zlo. O tome nas i Sv. pismo poučava. Isus smatra da je to najgore zlo, ono koje uništava čovjeka ("Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo…", rekao je). Nedavno smo jedne nedjelje slušali pouku u kojoj govori da iz čovjekove nutrine izlazi najgore zlo: "Što iz čovjeka izlazi, to onečišćuje čovjeka. Ta iznutra, iz srca čovječjega, izlaze zle namisli, bludništva, krađe, ubojstva, preljubi, lakomstva, opakosti, prijevara, razuzdanost, zlo oko, psovka, uznositost, bezumlje. Sva ta zla iznutra izlaze i onečišćuju čovjeka."

Uz to, ne smije se zanemariti utjecaj zloduha. Sotona je zlo duhovno biće koje čovjeka potiče na zlo u njegovoj nutrini. Zato pučke izreka glasi: "Vrag me tenta." O tome zlom biću danas smo slušali u prvom čitanju, u kojem se spominje rat na nebu: A budući da je nebo simbol čovjekove nutrine, ove biblijske riječi veoma su znakovite:"Nasta rat na nebu: Mihael i njegovi anđeli zarate se sa Zmajem. Zmaj uđe u rat i anđeli njegovi, ali ne nadvlada. I ne bijaše im više mjesta na nebu. Zbačen je Zmaj veliki, stara zmija – imenom Đavao, Sotona, zavodnik svega svijeta. Bačen je na zemlju, a s njime su bačeni i anđeli njegovi."

Međutim, nastavio je preč. Richard, ta "stara zmija", koja je aktivna od početka svijeta, ni danas ne miruje. Biblijska Knjiga Postanka opisuje kako je "zmija" nagovorila čovjeka na prvi grijeh… Dakle, ta borba događa u našoj nutrini, u svakoj situaciji kada se unutra borimo protiv nekoga zla. Zato je za nas važno pitanje: možemo li se obraniti od te zmije i kako? Odgovor je da možemo, to na tri načina. Prvi je da se trudimo živjeti u istini. Gospodin Isus kaže da će nas istina osloboditi. On Sotonu naziva "ocem laži" i neprijateljem čovjekovim "od početka". U prepirci sa židovima koji su odbacivali njegove riječi on im kaže: "Vama je otac đavao i hoće vam se vršiti prohtjeve oca svoga. On bijaše čovjekoubojica od početka i ne stajaše u istini jer nema istine u njemu: kad govori laž, od svojega govori jer je lažac i otac laži" (Iv 8,30). Dakle, život u istini oslobađa nas od unutarnjeg zla!

Drugi način za obranu od Zmije jest opredjeljenje za dobro ili čestit život. Na to nas potiče Božja riječ u Knjizi Mudrih izreka: "Da se vrši pravda i pravo, draže je Gospodinu nego žrtva." A u Psalmu ističe: "Blaženi oni kojih je put neokaljan, koji hode po Zakonu Gospodnjem!" Na koncu, sam Isus one koji drže Božju riječ naziva braćom i sestrama: "Majka moja, braća moja - ovi su koji riječ Božju slušaju i vrše." Nasuprot tomu, onaj tko se ne opredijeli za dobro, podložan je svakome zlu, čak se i Gospodin protiv njega okreće, kako ističe Knjiga Mudrih izreka: "Ponosite oči i oholo srce, i svjetiljka opakih, to je grijeh. Blago stečeno jezikom lažljivim nestalna je ispraznost onih koji traže smrt. Duša opakoga želi zlo: u njega nema milosti ni za bližnjega. Na kuću opakoga pazi Svepravedni i opake strovaljuje u nesreću. Tko zatvori uho svoje pred vikom siromaha, i sam će vikati, ali ga neće nitko uslišati."

Konačno, treći način kako se možemo obraniti od Zmije jest uteći se u zagovor Sv. Mihovilu i ostalim svecima. Dakle, poruka nama koji štujemo Sv. Mihovila glasi da se opredijelimo u srcu za dobro i biti ćemo zaštićeni od svakoga zla. Odnosno, sam Isus će nas staviti pod svoju zaštitu, naglasio je na koncu propovijedi dr. Pavlić te dodao: "Povijest našega naroda nam svjedoči da je vjera uvijek imala važnu ulogu u opstanku naroda. Sjetimo se, kada nam je vjera bila najjača? Onda kada smo bili u ratu – sav je narod molio krunicu!" A što se događa danas, upitao je te posvijestio kako, kada utihne izvanjski neprijatelj, jača onaj unutarnji, koji nije tako očit kao vanjski pa je opasnost da se vjernici opuste. To posebno vrijedi danas kada su ugrožene vrijednosti vjere i života, kada je naš narod na rubu demografske propasti, ali izvana sve izgleda kao da nema nikakve opasnosti, naglasio je propovjednik te zaključio pozivom na molitvu za zagovor Sv. Mihovila - za župu, za naš narod i cijelu domovinu!

Nakon misnoga slavlja veselo pučko druženje, zbog večernje svježine, nastavljeno je u kvartiru i garaži, uz novi bend te jelo i piće kojeg je bilo u izobilju za sve (hvala Gradu Senju koji nam je donacijom pomogao "pokriti" veliki dio organizacijskih troškova!). Tako je "zaokružena" još jedna vratnička Miholja za pamćenje - Bogu hvala i Sv. Mihovilu!

Subota, 6. Listopad 2018.

Popodnevno lijepo slavlje Miholje na Vratniku