Kršćani su sretnici - Božji odabranici

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU USKRSNUĆA GOSPODNJEGA (B), 8. travnja 2012.

Čit.: Dj 10,34a.37-43; Kol 3,1-4; Iv 20,1-9

Isusovi su učenici pred praznim grobom ostali zbunjeni. Naime, nisu mogli tu činjenicu prihvatiti kao istinu, jer su bili u šoku zbog svega što su proživjeli proteklih dana. Bili su izloženi smrtnom strahu, razočarani pa i u strahu za vlastiti život. A posebno su bili pod strašnim dojmovima svega što se dogodilo njihovu Učitelju – u Maslinskom vrtu bio je lociran pa uhićen i izručen. Zatim je slijedilo njegovo sramoćenje, mučenje i smrt na križu ter ukop u zapečaćen novi grob, koji su čuvali jaki rimski "specijalci". Zato apostoli nisu mogli ni zamisliti da će Isus uskrsnuti, da će ga ponovno vidjeti i susresti - živa! Apostol Ivan piše da je, videći prazan grob i složene povoje, shvatio i uzvjerovao da je Gospodin živ. Što je shvatio? Sjetio se kako je Isus sve to njima najavio, ali oni prije nisu shvaćali.

No, shvaćamo li mi danas išta od toga? Možemo li shvatiti zašto je Isus ubijen, kome je On smetao, koga je iritirala njegova Radosna vijest, njegova nauka o ljubavi prema Bogu i bližnjemu pa i neprijatelju...? Teško je to shvatiti. Pitamo se također: ako je rimski Imperij prije 2000 godina imao neki razlog da likvidacijom Isusa zatre svaki spomen na Njega i Njegovu nauku, Evanđelje, zašto to čini globalni Imperij danas? Kome Isus može danas smetati? Ovo ističem jer smo svjedoci kako je osnovno obilježje današnjega vremena: blaćenje Crkve, Pape, svećenika...

No ništa nije slučajno. Prvi i najjači širitelj istine o Isusovu uskrsnuće je naš Papa. On također simbolizira cijelu Katoličku crkvu, zato je na udaru! A zašto? Sjetimo se, nakon što je papa Ivan Pavao II počeo jasno upirati prstom u izvore zala i problema na svijetu, u širitelje "kulture smrti", pokušali su ga ubiti na Trgu Sv. Petra. Nakon što je papa Benedikt počeo govoriti o korijenima "diktature relativizma" ne prestaju napadi na njega (od 19.4.2005.). Zasad nema atentata, ali mediji ga svim 'streljivom' napadaju. Ali što je to "relativizam" koji Papa tako često spominje? To je ideologija koja kaže da Boga nema ili da nam ne treba, jer čovjek, tj. mi sami određujemo što je dobro a što zlo itd.

Eto to se učenje već proširilo gotovo po cijelom svijetu (osim islamskoga, ali on se javno u toj borbi ne 'istrčava' i pametno radi svoje…!). Ta je ideologija moćna u (tzv. zapadno-kršćanskoj) kulturi, u zabavi, u politici, u ekonomiji, u sportu - posvuda. A, jedini pravi i uočljiv "otpor na ovoj zemlji dolazi od jedne jedine institucije: Katoličke crkve. Ona polaže pravo na cijelu istinu i izvikuje tu istinu po čitavu svijetu preko usta svoga najvišeg predstavnika. Za nju je istina Utjelovljena Riječ Isus Krist, koji za sebe kaže: 'Ja sam Put i Istina i Život!' Ona ne raspolaže naoružanim odredima, nego naviješta Riječ."

Danas je u svijetu preko milijardu katolika - dakle mi imamo pravo da se naš glas čuje u javnome mišljenju, da se čuje pastirska riječ Sv. Oca… Međutim, protiv Katoličke crkve bjesni rat kao ni protiv koje druge… Papa je Kristov zastupnik na zemlji i Petrov nasljednik. Isus je rekao Petru: 'Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati' (Mt 16,18). Na tu stijenu jurišaju neprijatelji kršćanstva, neprijatelji Isusa Krista. Dakle, Krist je taj protiv koga se usmjerava njihov bijes jer je Isus Krist mjerilo koje ONI hoće uništiti. Ali ne čine to otvoreno!

I što sada - reći će netko - gdje je tu za nas uskrsna radost? Međutim, valja se odmah prisjetiti u čemu je bila uskrsna radost za apostole i prve Isusove učenike! Pa u tome što su ga - susreli ŽIVA! Zato, i mi danas, "u nevolji ovoga vremena možemo učiniti samo jedno: povezivati se sve dublje s Isusom Kristom jer znamo: on je na križu pobijedio Sotonu, u uskrsnuću smrt, a sada pobjeđuje u svakome srcu koje mu se otvori i pobijedit će kada ponovno dođe" (G. Kuby, "Gender revolucija").

Dakle, proslava Velikog tjedna posvješćuje nam dvije činjenice: prvo, progon Crkve traje od početka do kraja svijeta; drugo, za vječno spasenje potrebna je cjelovitost kršćanskog života. A to znači sljedeće: Cvjetnica je naša ispovijest da je Isus Krist naš Kralj; Vel. četvrtak nam posvješćuje važnost sv. mise i pričesti, kao hrane za zemaljski život na putu prema vječnome; Vel. petak nam pokazuje kako križ treba prihvatiti radosno, jer žrtvovati se i dati život za nekoga jest najveći izraz ljubavi; Uskrs je svjedočanstvo da su nam otvorena vrata vječne radosti! To se može opisati s tri slike: Isus nam je svojom smrću i USKRSNUĆEM otvorio vrata Raja; KRŠTENJEM smo dobili ulaznicu za Raj; a hoćemo li ući u tu vječnu radost ovisi o tome KAKO ŽIVIMO! Naime, Bog nam je dao SLOBODU – Isus nikoga ne tjera u Raj. Zato mnogi kršćani nisu svjesni dara koji smo dobili pa cijeli život žive kao pogani – kršteni pogani! Žive po receptu koji ima tragičan završetak (i može se izraziti 'stihoklepnom' pjesmicom):

Od krštenja do sprovoda – sakramenti čista moda.

Vjerski život – običaj: put do pakla, ne u Raj!

Zato treba da sebi posvijestimo koja je veličanstvena djela Isus učinio za nas, da mu budemo za to trajno zahvalni ter da svakodnevno koristimo to blago! Dakle, mi smo sretni ljudi, blago nama, ničega se ne bojmo, radujmo se jer Isus je živ i On je stalno s nama!

Sretan vam Uskrs, aleluja!

Kršćani su sretnici - Božji odabranici