Dobri Pastir iznad loših najamnika

RAZMIŠLJANJE UZ 4. VAZMENU NEDJELJU (B) - 29. travnja 2012.

Nedjelja Dobrog Pastira – Svjetski dan molitve za duhovna zvanja

Čitanja: Dj 4,8-12; 1Iv 3,1-2; Iv 10,11-18

Ja sam pastir dobri. Pastir dobri život polaže za ovce… Zanimljive su te Isusove riječi, kojima sebe naziva - pastirom, a svoje učenike i sljedbenike - ovcama! Premda su danas, u eri elektroničkih medija, mnogima pojmovi 'pastir' i 'ovca' nerazumljivi u nekadašnjem kontekstu, a često imaju i negativno značenje, mi dobro znademo zašto se Isus poslužio upravo tim riječima. Zapravo, nama (ovdje u Gackoj dolini i u cijeloj Lici) lakše je razumjeti i njihovo doslovno i preneseno značenje, jer oko nas još uvijek vidimo stada ovaca i s razlogom se hvalimo kvalitetnom ličkom janjetinom…

Dakle, Isus, koji reče da je Dobri Pastir, kaže također da njegove ovce slušaju njegov glas; "ja ih poznajem i one idu za mnom. Ja im dajem život vječni ter neće propasti nikada i nitko ih neće ugrabiti iz moje ruke" To znači da onima koji su tome Dobrom Pastiru VJERNI On jamči ŽIVOT i ZAŠTITU pa uz njega imaju punu SIGURNOST! Jer Krist je Božanski vođa!

Nasuprot takvome Vođi i Pastiru, u današnjem svijetu, poglavito u javnosti i medijima, mnogo je onih koji se izravno, ali i na neprimjetan način ljudima NAMEĆU kao vođe: političke, stranačke, estradne, sportske, medijske, kriminalne… Isus ih je nazvao NAJAMNICIMA, jer im nije do ovaca, nego kad vide vuka ili bilo koju drugu opasnost za stado - bježe i misle samo na vlastitu kožu, zato što stado (kao "glupe ovce", kako o njemu potajno misle) žele iskoristiti za vlastiti interes. Da bi u tome uspjeli koriste se svim mogućim sredstvima, a služe se i najsavršenijim metodama manipulacije, u čemu baš (njihovi) mediji imaju golemu ulogu. U toj "igri", koja je nažalost često prljava, mnogi se kršćani često daju zavesti od takvih lažnih pastira u vučjem ruhu. Naravno, ima onih koji postaju žrtve u iskrenoj namjeri - oni naivno žele ostvarenje pravde i napretka i u sebi i u društvu. Zato se ljudi vrlo često razočaraju u tzv. svjetske vođe, koji mnogo obećavaju a vrlo malo ostvaruju i lako proigraju povjerenje naroda.

Međutim, Krist se nikome ne nameće - On nam se nudi za istinskog predvodnika. Također, On svojim životom stoji iza svake svoje riječi. Svakome je očito da Isus ne traži svoju slavu i svoj probitak - On želi samo jedno: oslobođenje čovjeka od svake ovisnosti i zla. Uz to, Krist je idealan vođa jer poznaje svakog poimence. Njemu ne treba objavljivanje "registra" njegovih sljedbenika. On svakoga od nas ima upisana u svome Srcu. Jer Krist je Pastir Dobri koji nam svima osigurava život vječni!

A svećenici – oni su mali pastiri u službi velikoga Dobrog Pastira. No često čujemo nezadovoljstvo, primjedbe, pritužbe na svećenike... Ima, nažalost, mnogo vjernika koji samo kritiziraju svoje župnike, a nikada se ne sjete da za njih trebaju moliti. U tom je smislu znakovita jedna zgoda iz Njemačke. U pauzi nekog skupa, na kojem su sudjelovali vjernici iz raznih biskupija, "prštali" su komentari i kritike o župnicima... svi su u jednom kružoku sudjelovali u toj diskusiji osim jednoga koji je stajao sa strane i zabrinuto ih slušao. Na pitanje kakva je situacija u njegovoj župi on reče: "Vidite, mi u župi NIKADA ne kritiziramo svoga župnika!" "Ohoho, kakav je to tip, možda je neki svetac?", rekoše mu. "Ne", odgovori on tužno, "nego mi uopće NEMAMO ŽUPNIKA!"

Iako i kod nas ima takvih župa, još uvijek nije tako crno kao u nekim krajevima Europe, ali svakako – i sve teža situacija i ovogodišnji 49. svjetski dan molitve za duhovna odnosno svećenička i redovnička zvanja – posvješćuju nam veliku potrebu iskrenog molitvenog vapaju Gospodinu da 'pošalje radnike u svoju žetvu' i na svoju njivu! Svi bi kršćanski vjernici trebali shvatiti da ustrajno trebaju moliti i za svoje sadašnje i za buduće pastire. Kako se našem racionalističkom mentalitetu uvijek u kriznim stanjima nameću "znanstvena" rješenja, tako smo i danas u napasti posegnuti za sličnim 'receptima'. A što trebamo činiti i koju 'formulu' danas primijeniti upućuje nas i papa Benedikt u svojoj poruci za ovaj svjetski molitveni Dan, navodeći riječi Sv. Ivana od Križa (kojemu se izjadala poglavarica jednog samostana kojem je prijetilo ukidanje): "Ne mislite ni na što drugo osim da Bog sve uređuje i vodi; a gdje ljubavi nema, tamo je unesite i ubrat ćete ljubav."

I Sv. Ivan u svojoj Prvoj poslanici (drugo misno čitanje nedjelje Dobroga Pastira) – kako je lijepo istaknuto u prigodnoj knjižici za taj Dan – govori o velikoj ljubavi koju nam je Otac darova. "Za apostola ta velika ljubav je spoznaja da se djeca Božja zovemo i jesmo. Taj izraz koristimo ponekad i u liturgiji prije Gospodnje molitve. Da, djeca smo Božja, takvima se i zovemo i potrebni su nam oni koji će i današnjem svijetu upravo to govoriti i svjedočiti. Potrebni su nam oni koji će propovijedati neizmjernu ljubav Božju, koji će prolaziti stazama ovoga svijeta govoreći svakome ljudskome stvorenju da je ljubljeno, vrijedno i veliko. U svijetu opće odbačenosti; u svijetu u kojem ima vrijednost samo onaj čovjek koji donosi profit, potrebni su nam ljudi koji će koračati i sijati u svako ljudsko srce riječ nade, utjehe i svakome posvijestiti da je ljubljeno dijete Božje.

Dok danas zahvaljujemo svima koji svojom molitvom ili darom prate one koji su se odazvali Božjem pozivu, potičemo svakog člana Božjeg naroda da bude podrška i potpora mladim ljudskim srcima koja se odlučuju Krista izbliza slijediti kroz ostvarenje duhovnoga poziva. Neka svima Dobri Pastir udijeli obilje svojih milosti kako bismo svaki od nas na području našeg djelovanja činili ono što će biti pomoć mladima koji osjećaju Božji zov."

Dobri Pastir iznad loših najamnika Dobri Pastir iznad loših najamnika Dobri Pastir iznad loših najamnika