Nedjelja Božje riječi - svetkovina Božje prisutnosti u Bibliji

Nedjelja Božje riječi – određena od pape Franje da se slavi svake godine na treću nedjelju 'kroz godinu" – podsjeća sve, pastire i vjernike, na važnost i vrijednost Svetog pisma za kršćanski život, kao i na odnos između Božje riječi i liturgije: "Kao kršćani jedan smo narod koji putuje kroz povijest, snažen prisutnošću Gospodina u našoj sredini koji nam govori i koji nas hrani.

Dan posvećen Bibliji ne želi biti jednom na godinu, nego JEDNOM ZA ČITAVU GODINU, jer nam je prijeko potrebno rasti u dobrom poznavanju i ljubavi prema Svetom pismu i Uskrslome koji ne prestaje lomiti riječ i kruh u zajednici vjernikâ. Zato nam je potrebno ući u prisni odnos sa Svetim pismom; u suprotnom naša će srca ostati hladna, a oči zatvorene, pogođeni, kakvi već jesmo, bezbrojnim oblicima sljepoće" (papa Franjo u Apostolskom pismu o ustanovi Nedjelje Božje riječi).

Među brojnim svetcima i sveticama, koji su svi svjedoci Evanđelja Isusa Krista, SVETI JERONIM može biti primjer velike ljubavi prema Božjoj riječi. Kao što je nedavno podsjetio papa Franjo, bio je "neumorni učenjak, prevoditelj, egzeget, duboki poznavatelj i strastveni širitelj Svetog pisma. […] Slušajući Sveto pismo, Jeronim pronalazi sebe, lice Boga i svoje braće i sestara, i produbljuje ljubav prema zajedničkom životu". Sveti sabor (Drugi vatikanski) gorljivo i na poseban način potiče sve Kristove vjernike da čestim čitanjem božanskih Pisama izuče najuzvišenije poznavanje Isusa Krista (Fil 3,8). Jer nepoznavanje Pisama jest nepoznavanje Krista" (poznata je misao Sv. Jeronima).

Dakle, Nedjelja Božje riječi, govori nam o golemoj i neprocjenjivoj važnosti Svetoga pisma za naš vjernički život, počevši od njegova odjeka u liturgiji koja nas stavlja u živi i trajni dijalog s Bogom. "Božja riječ koja se sluša i slavi, poglavito u euharistiji, hrani i iznutra jača kršćanske vjernike i osposobljuje ih za vjerodostojno svjedočenje Evanđelja u svakodnevnom životu", posvješćuje Papa. Poslušajmo ga i čitajmo Bibliju svaki dan! Jer BIBLIJA je Božje pismo (SMS) nama!

BIBLIJA je sveta knjiga Židova i kršćana. Riječ Biblija je iz grčkoga jezika i gramatički je oblik množine od "he biblos" (knjiga) pa dakle BIBLIJA doslovce znači – KNJIGE. A tih 'knjiga' ukupno ima 73. Čitajte pozorno (u nastavku ovoga priloga) kratak opis tih svetih 'knjiga' pa provjerite koliko poznajete Sv. pismo! I pamtimo 'upozorenje' Sv. Jeronima da ne poznaje Krista tko ne poznaje Sv. pismo!

STARI ZAVJET (SZ) sadrži 46 knjiga. Opisuje događaje od stvaranja svijeta, povijest Izabranoga naroda te donosi proročke i mudrostne knjige. To su: Petoknjižje (5), Povijestne knjige (16), Psalmi, Mudrostne knjige (6), Proročke knjige (18). Veći dio SZ napisan je hebrejskim (aramejskim) jezikom, a manji dio grčkim jezikom.

NOVI ZAVJET (NZ) ima 27 knjiga. To su: 4 Evanđelja (Matej, Marko, Luka i Ivan) - govore o Isusovu rođenju, njegovu životu i djelovanju…; Djela apostolska (opisuju život mlade Crkve); 21 Poslanica (14 Pavlovih i 7 apostolskih pisama 'crkvama' odnosno kršćanskim zajednicama koje su osnovane u različitim gradovima); te na koncu Otkrivenje (Apokalipsa). Sve knjige NZ napisane su grčkim, službenim jezikom koji je tada rabilo cijelo Rimsko Carstvo.

Što ste od toga znali? Upamtite misao Sv. Jeronima (našega dalmatinskog i hrvatskog svetca, koji je cijelu Bibliju znao NAPAMET!): "Nepoznavanje Pisama nepoznavanje je Krista!"

Nedjelja Božje riječi - svetkovina Božje prisutnosti u Bibliji