Za đakona zaređen Ivica Tolla

Na prvu nedjelju Došašća u gospićkoj katedrali Navještenja BDM održano je đakonsko ređenje Ivice Tolle. Uz zareditelja Gospićko-senjskog biskupa mons. dr. Milu Bogovića koncelebrirali su župnik i dekan gospićki mons. Mile Čančar i kancelar biskupije vlč. Marinko Miličević. Uz brojni vjernički puk glazbom je misu animirao katedralni zbor uz orguljsku pratnju bogoslova Josipa Šimatovića.

Uvodeći Ivicu Tollu u službu đakona zareditelj biskup Bogović mu je čestitao na iskoraku prema službi navjestitelja evanđelja koji će znati izreći pravu riječ narodu kao i izraelski proroci. Posebno u današnje vrijeme kada bruje mnoge zavodničke riječi i kada treba prepoznati zadatak i bdjeti dok većina spava. Treba vidjeti kako narod živi i što mu treba raditi ter poput dobrog pastira sve svoje sposobnosti uključiti u dobro naroda. Tko spava nije za navještaj Božje riječi.

Ređenik, iako nije u cvatu mladosti, cijeli je život nenametljivo preko vjeronauka mladima prenosio znanja i umijeća, kao iskreni vjernik bez problematičnih stavova. Vrlina rada s djecom i mladima pomoći će mu da postigne cjelovit pogled na život. Hvala mu što se javio u Gospićko-senjsku biskupiju gdje je nasušna potreba za svećenicima, zaključio je biskup Bogović ter zahvalio roditeljima na ispravnom odgoju Ivice kao i njegovoj župi Otok kod Vinkovaca.

Ivica Tolla djeluje u biskupiji godinu dana kao vjeroučitelj i na tajničkim poslovima u ordinarijatu nakon što je došao s mjesta vjeroučitelja iz Zagreba. Svečanost ređenja uveličali su svi bogoslovi Gospićko-senjske biskupije sa školovanja na Teologiji u Rijeci ter dva bogoslova iz Zadarske nadbiskupije.

Ovoj vijesti, koju je za portal naše biskupije napisao Zvonko Ranogajec, možemo samo dodati da ova lijepa vijest svim vjernicima naše gospićko-senjske Crkve može i treba biti poticaj na ustrajnu molitvu za nova duhovna zvanja. Novom đakonu Ivici želimo ustrajnost i blagoslovljen rad ter s radošću čekamo đakonsko ređenje našega bogoslova Josipa Šimatovića.

PROPOVIJED NAŠEGA BISKUPA MILE:

Na početku liturgijske godine uključujemo u pastoral Gospićko-senjske biskupije jednoga đakona – Ivicu Tollu. Ivica prima red propovjednika koji će poput proroka Izaije i drugih u ključnim i važnim trenucima za narod, kada bruje svakakve riječi oko njega, znati naći onu pravu i spasonosnu. On će poput Sv. Pavla hraniti Božji narod ispravno poukom, on će poput svoga i našega Učitelja upućivati narod da bdije, kako bi u svako vrijeme prepoznao što mu je činiti i shvatio zadatak ne samo koji je za njegovo spasenje nego i za spasenje povjerenog mu naroda. Ne smije zaspati, jer tada ne bi vidio s kakvim se sve mukama narod muči, nego je potrebno da poput dobrog Pastira sve svoje znanje i svoje sposobnosti uloži za dobro naroda.

Ivica više nije u cvijetu mladosti. Nakon što je započeo u franjevačkom redu, mislio je da će i kao vjernik laik moći dostojno obavljati svoju kršćansku zadaću. Nije bilo kod njega okretanja na neku drugu stranu, nije u njemu vjera posustala. U slobodnoj Hrvatskoj uključio se u naviještanje Kristove poruke po vjeronauku. Nenametljivo ali jasno i glasno tim putem prenosio je i na druge ne samo znanje nego i svoje vjerničko uvjerenje. Nije preuzimanjem vjeroučiteljske službe želio riješiti tek pitanje zaposlenja, nego je tu službu shvaćao kao nastavak one stalne želje da kao poslanik Božji naviješta, da prenosi svoje uvjerenje na mlade naraštaje.

Prošao je Ivica, kako rekoh, dugi put do ovog ređenja. No, sve je prošao kao iskreni i pravi vjernik, što posvjedočuju oni koje smo pitali. Nije iza sebe nigdje ostavio problematične stavove i tragove. U njegovim godinama ljudi od knjige i znanja odu u struku, u njoj se usavršavaju, ali lako izgube cjelovit pogled na čovjeka i njegove potrebe. Dolazi do sužavanja pogleda i interesa za život kao cjelinu, pogotovo ako nemaju obitelji. Bave se svojom strukom, jednim dijelom čovjekovih potreba. Vjerujemo da će Ivica te opasnosti uspješno prevladati jer svećenik nije stručnjak za neku granu ljudskog života nego za sve grane, za cijeloga čovjeka. U tome će mu pomoći vrlina koja ga posebno krasi - da je rado radio s djecom i s mladeži. Ima jaku crtu najplemenitijeg zvanja – a to je odgojiteljsko zvanje. To je zvanje izabrao Isus, a bez sumnje da je njegov izbor ispravan i dobar.

Uvijek je Ivica bio iskreni tražitelj volje Božje i na koncu je smatrao da je Božja volja da on krene putem svećeništva. Prijavio se nama, na čemu mu zahvaljujemo, jer su nama takvi djelatnici potrebni. Zahvalni smo njegovim roditeljima jer se prenošenje vjere uspješno dogodilo u roditeljskoj kući. U njima je on prepoznao vjeru koja prožima cjelokupni životi, svaki posao, vremèna radosti i vremèna tuge, vremèna zdravlja i bolesti. Taj dar koji je preko roditelja i obitelji primio u Otoku, Ivica je znao cijeniti. Osjetio je to kao vrijednost ne samo za njega osobno, nego za svakoga čovjeka.

(Nastavak propovijedi bio je prema Obredniku...)

Srijeda, 30. Studeni 2011.

Za đakona zaređen Ivica Tolla