Caritas – ljubav u (nedjelju) radosti

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU CARITASA

Među najpoznatije misli Sv. Augustina spada izreka: "Ljubi i čini što hoćeš!" Reakcije na nju veoma su različite. Tako bi zaljubljeni mogli reći: "Supeeer, sve nam je dopušteno!" A malo dijete: "Jupiiii, mama volim te, pa mogu činit' što me volja!"... itd. Međutim, to je potpuno pogrješno tumačenje te velike misli velikog sveca i crkvenog naučitelja. Jer prava ljubav čini samo ono što je dobro za osobu koju voli i ako to nikome drugome ne šteti.

Zato je Sv. Pavao u sjajnom Hvalospjevu ljubavi naglasio da prava ljubav nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo, ne raduje se nepravdi, ne zavidi... (v. 1Kor 13). A u Poslanici Rimljanima (12,10-11) on potiče kršćane na poniznu ljubav u zajednici: "Srdačno se ljubite pravim bratoljubljem! Pretječite jedni druge poštovanjem! U revnosti budite hitri, u duhu gorljivi, Gospodinu služite!"

Upravo je tu rečenicu predsjednik Hrvatskog Caritasa biskup Josip Mrzljak stavio u naslov svoje poslanice za Nedjelju Caritasa (koja se redovito slavi na treću nedjelju Došašća): "U revnosti budite hitri, u duhu gorljivi, Gospodinu služite!" A Bogu služi, tj. Boga ljubi onaj tko čini dobro čovjeku u potrebi. Zato se i crkvena ustanova, i dobrotvornost zove caritas , a to lat. znači - ljubav. Dakle, osnovna oznaka ljubavi nije osjećaj – "Jooj koliko te volim!"– nego spremnost činiti dobro. Zato se velika Božja ljubav očitovala u tome što nam je darovao svoga Sina, a On je iz neizmjerne ljubavi za nas UMRO na križu!

Dakle, to je htio Sv. Augustin reći: Ljubi i čini što hoćeš, jer ljubav sve podnosi!, ili: Ljubav sve podnosi, zato ljubi i čini što hoćeš! Jasno, to može izgledati kao duhovita igra riječima, ali riječ je zapravo o vrlo ozbiljnoj duhovnosti. To može razumjeti samo kršćanin koji vjeruje biblijskoj objavi: BOG JE LJUBAV (1Iv 4,8). Zanimljivo je da ni u jednom od tri čitanja treće adventske nedjelje uopće nije spomenuta LJUBAV, a ipak se taj dan slavi Nedjelja Caritasa, tj. 'Dan ljubavi'.

Međutim, početak 1. čitanja otkriva nam kakva je Božja LJUBAV i kakav mora biti naš CARITAS. Prorok Izaija (v.61,1sl) navješćuje što će Isus jednom za sebe reći: "Duh Gospodnji me posla blagovjesnikom biti ubogima, iscijeliti srca slomljena, zarobljenima proglasiti slobodu, robovima oslobođenje...!" Dakle – On će činiti djela milosrđa. Znademo kako je tu veličanstvenu zadaću Isus najsavršenije izvršio. A mi? Što mislite može li se za nas danas reći ono isto što su govorili pogani za prve kršćane? Naime, na početku kršćanstva događalo se da su se pogani – prema drevnom svjedočanstvu (usp. Apologet, 39 § 7) - obraćali vidjevši ljubav koja je vladala među kršćanima i govorili su: "Gledaj kako se LJUBE međusobno!"

No ovdje želim još nešto istaknuti, tj. podsjetiti da je papa Benedikt napisao encikliku pod nazivom BOG JE LJUBAV. Ona je među ostalim i "poziv svijetu i čovjeku da iznova preispita pojam i praksu LJUBAVI koja doživljava sve strašnija izopačenja". Papa ukazuje na činjenicu da je u suvremenom svijetu zanemarena i prezrena tema istinske ljubavi.

Štoviše, Papa naglašava da je upravo tu najvažnija točka duhovne i svake druge krize. Jer "suvremeni svijet NE razumije ljubav pod vidikom CARITASA, nego samo pod pojmom EROSA" (Z. Vukman). A u to se lako možemo uvjeriti čim uključimo televizor ili samo pogledamo na tiskovine u kiosku.

Također, mnogi na estradi jako podlo doprinose izopačenju pojma i prakse ljubavi. Kako? Tako što svoj nemoralan život pod motom seks-droga-rock skrivaju maskom ljubavi, kulture i glazbe. Time postaju strašno opasni zavodnici, jer posebno djecu i mlade krivo usmjeravaju. Analizirajte, bilo kada, ako ne sav televizijski program, onda bilo koju zabavnu ili informativnu emisiju pa usporedite koliko ima 'Božjega caritasa', a koliko 'vražjeg erosa'!

Zato neki današnji kršćani lakše podnesu tri sata smrzavanja na tribinama, nego pola sata u crkvi; zato neke kršćanke i u najvećoj dnevnoj gužvi lako nađu vremena za sve sapunice, a tako teško za barem desetku krunice, itd. A da ne govorimo kako je svima danas teško odreći se neke ugode i učiniti neko dobro čovjeku u potrebi…

Sjetimo se što nas je Isus poučio: na kraju će se, nakon Posljednjeg suda, u Božjem Kraljevstvu naći samo oni koji su činili djela milosrđa. Odnosno, spasit će se oni koji su živjeli Kristov izbor, a ne "Larin izbor"; oni koji su životom i ljubavlju a ne Papinim nalivperom 'potpisali ugovor' s Kristom. Dakle, možemo reći suvremenim pojmovina, u finale 'nebeskoga Supertalenta' ne ulazi se ni plesom ni pjevanjem nego samo CARITASOM, a o pobjedniku neće odlučivati Nina, Enis i Dubravko, ali ni glasovi publike, nego - pravedna Kristova ljubav!

Ovdje se, na kraju, izvrsno uklapaju i dvije njemačke poslovice:

"Gdje se sije ljubav, žanje se radost." "Tko hoće ljubav žeti, mora je sijati."

To je dakle caritas. U tom smislu kaže Sv. Augustin: "Ljubi i čini što hoćeš!" A upravo nas na to potiče i predsjednik Hrvatskoga Caritasa ponavljajući Riječ Božju: "Srdačno se ljubite pravim bratoljubljem! Pretječite jedni druge poštovanjem! U revnosti budite hitri, u duhu gorljivi, Gospodinu služite!"

Don Anđelko

Caritas – ljubav u (nedjelju) radosti