Božićna poruka vjernicima

DO OBNOVE GRADNJOM NA ČVRSTIM TEMELJIMA

Draga braćo i sestre, dragi moji župljani!

Ovo je naš prvi zajednički Božić. Također, s nekima ću se tek u njihovu domu prvi put susresti nakon mojega dolaska za upravitelja župa Kompolje i Brlog sredinom kolovoza. Znadem naime da ima onih koji zbog starosti ili bolesti ne mogu doći nedjeljom na svetu misu u svoju župnu crkvu. Neki drugi se ispričavaju raznim obvezama, obiteljskim ili profesionalnim. Nadam se da ću sve susresti tijekom blagoslova kuća tj. obitelji.

Nadam se da internetske stranice naše župe, kao i upravo pokrenuti listić "Moja župa", mogu biti prethodnica tome susretu. Vjerujem također da, dok se vrlo dramatično osjeća nedostatak jačih crkvenih medija u Hrvatskoj, i ova naša "mala" glasila mogu biti velika pomoć u duhovnoj pripravi za proslavu Gospodinova rođenja i za naš "zbor" – blagdan zaštitnika kompoljske župe Sv. Stjepana Prvomučenika. U svakom slučaju u njima ćete imati osnovne informacije o događajima u našim župama, i sada u Božićnom vremenu, i u buduće. Listić sam nazvao MOJA ŽUPA, s namjerom da u svima vama poraste svijest o većoj odgovornosti za župu u kojoj živite, jer svećenici-župnici se mijenjaju, a vi ostajete. Važno je pritom da vi nastojite kako zbog rjeđeg susretanja sa svećenikom ne biste duhovno (o)stajali na istom mjestu.

Potrebno je dakle – posebno u ovim novim okolnostima smanjenog broja župnikâ, kad jedan svećenik istodobno mora skrbiti za nekoliko župa – da svi vjernici, svatko prema svojim mogućnostima, pokaže zauzetost za napredak župe, za izgradnju zajedništva i za dobro svakog pojedinca, poglavito starih i nemoćnih koji je sve više. Ali nam svima ipak posebna zadaća i briga moraju biti mladi. Svi mi i u ovom svetom vremenu slavljenja Isusova rođenja osjećamo i teret krize i "duh svijeta" koji reklamira potrošački mentalitet ter kršćanima podvaljuje izobličenu sliku najvećih svetinja, doslovce – "poganski božić". No pritom su ipak djeca i mladi pod posebnim pritiskom. Oni su naime kroz medije izloženi raznim štetnim a najviše nemoralnim sadržajima, koji su protivni i zdravoj naravi, i Evanđelju Isusa Krista, i našoj narodnoj uljudbenoj tradiciji.

Zato OBITELJ ima i najveću odgovornost i najtežu zadaću da kroz odgoj i vjersku kulturu usmjeri djecu na pravi put. Zato upravo obitelj treba biti prva škola ljubavi, vjere i života; zato RODITELJI trebaju biti prvi svjedoci vjere svojoj djeci, doslovce – prvi vjeroučitelji. A zato je presudno da obitelj ZAJEDNO moli, da roditelji i djeca ZAJEDNO dolaze u crkvu na svetu misu. Upravo je zbog toga Bl. Alojzije Stepinac isticao da je zajednička obiteljska molitva najbolje odgojno sredstvo. U tom su smislu i hrvatski biskupi na završetku slavlja "Branimirove godine" u Ninu 1979. proglasili "formulu" za duhovnu obnovu i moralnu preobrazbu našega naroda: "Hrvatska katolička obitelj dnevno moli i nedjeljom slavi misu!"

Također, upravo u vremenu kada se naglašava da "Hrvatska mora biti zemlja znanja", veoma je važno da svi zajedno stalno UČIMO. Na to nas potiče i (nova) godina župne kateheze, jer među ostalim je vrlo veliko i vjersko neznanje. Stoga bi, u današnjim okolnostima općeg nedostatka vremena, svi roditelji trebali sebi i svojoj djeci omogućiti barem "malu" ali redovitu "katehetsku školu" koja se odvija na nedjeljnoj svetoj misi. Vjernik koji nije spreman učiniti ni taj minimum, morao bi biti svjestan da će Bogu odgovarati "za dušu svoje djece", ali i "podnijeti izvještaj" o korištenju dragocjenog vremena koje nam je Bog dao na raspolaganje. Dakle, ono što danas ulažemo u djecu i mlade, to će u bliskoj budućnosti biti naša Crkva i naša Hrvatska. Oni su najvrjednije i najvažnije područje OBNOVE o kojoj se i u javnosti mnogo govori a malo čini.

To ističem zato što su trenutno obje naše župe, i Kompolje i Brlog, u potrebi duhovne i materijalne obnove. Hvala Bogu što je župna crkva u Brlogu tako obnovljena da nedostaju tek sitnice, za razliku od kompoljske za čiju nam obnovu treba još mnogo strpljenja, vremena i financijske pomoći. Stoga i ovim putem, naravno s najvećom zahvalnošću za žrtvu koju su već pokazali, potičem sve, poglavito župljane Kompolja, da prema mogućnostima nastave s velikodušnim odvajanjem "od usta", ali također da na pomoć potiču i druge koji su "malo stisnuti" ter posebno one koji unatoč krizi ostvaruju neku dobit u biznisu.

Ipak, u svemu tome je najvažnija naša duhovna izgradnja odnosno odgoj čovjeka, jer uzalud su i najljepše zidine, ako nam izumiru "ljudine"! No ja sam realni optimist i optimistični realist i nadam se dobru jer u objema našim župama, unatoč razmjernoj malenosti, ima mnogo potencijala za velika djela. Važno je ne klonuti duhom i ustrajati u onome što nas je održalo u mnogo težim vremenima u prošlosti. Božja nam riječ jamči da "Bogu ništa nije nemoguće" pa ako se na Gospodina oslonimo moći ćemo graditi na čvrstom temelju ter sa sigurnošću njegovati naš "duhovni PZO" – ponos, zajedništvo, optimizam. U svemu tome veliku pomoć očekujem od novih članova naših Župnih pastoralnih vijeća.

Stoga, doista najiskrenije želim i Gospodinu se molim da u vremenu koje je pred nama svi napredujemo u svemu što je dobro ter uživamo mir i radost i sve darove koje nam je Isus donio svojim Rođenjem!

Dragi moji župljani, od srca vam želim miran i radostan Božić, a nova godina neka nam svima, zagovorom Isusove i naše Majke Marije ter Sv. Stjepana Prvomučenika, bude ispunjena Božjim blagoslovom i snagom u borbi za mir i dobro!

Vaš župnik don Anđelko

Božićna poruka vjernicima