Utjelovljena Riječ i važnost riječi…

BOŽIĆNO RAZMIŠLJANJE

Čit.: Iz 52,7-10; Heb 1,1-6; Iv 1,1-18

U početku bijaše Riječ... I riječ tijelom postade!

Na tri božićne sv. mise slušamo tri različita evanđeoska izvještaja. Na polnoćki smo čuli opis samoga događaja Isusova rođenja, kako ga je zabilježio Sv. Luka, a za misu zornicu predviđen je izvještaj dolaska pastira u Betlehem i njihov poklon novorođenom Isusu, opet iz Lukina evanđelja. U božićnoj pak danjoj misi slušamo početak sv. evanđelja po Ivanu. Ključna riječ toga svetog teksta je RIJEČ. Čuli smo: "U početku bijaše Riječ..." zatim: "I riječ tijelom postade!" Već u prvoj rečenici ta se riječ - Riječ, navodi čak tri puta! I pisana je velikim slovom - kao da je to neko ime!

Doista, ta Riječ o kojoj govori evanđelist Ivan, jest ime, tj. osoba - ta Riječ je druga osoba Presvetog Trojstva, sam Božji Sin. A On je prije 2000 godina postao čovjekom, rođen je kao svaki od nas - ali ne u rodilištu, već u jednoj običnoj spilji kod Betlehema, koju su ovčari koristili kao staju. Eto, taj veliki događaj za sav svijet i za svakoga čovjeka, slavimo u Božiću. Također, tu radosnu istinu naše vjere mi ispovijedamo svaki put kad molimo molitvu Anđeo Gospodnji. I upravo zato 3 puta - na početku, usred i na kraju dana - zvona na našim crkvama podsjećaju nas na tu radost! Također, kad poslije u Vjerovanju dođemo do riječi: "I utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice…" - tada ćemo kleknuti, prignuti koljeno pred tom Tajnom!

Dakle, možemo čak reći da RIJEČ, ili rič - kako se lipo kaže na ličkoj ikavici, kao i kod mene u Dalmaciji - dakle, da RIJEČ stoji i na početku naše vjere, da je RIJEČ bitan sadržaj kršćanstva. A značajno je također i to - kako kaže Sv. Ivan - da nam je ta božanska Riječ donijela život i svjetlo! Jesmo li toga dovoljno svjesni? Jasno, ovo su teološki pojmovi, i silno se razlikuju npr. od božićnog drvca, božićne pečenke, božićne lutrije, božićnog tv-programa itd. Iskustvo kaže da današnji vjernici vrlo loše razumiju propovijedi u našim crkvama. Razlog za to najviše je u činjenici što je današnji čovjek prestao biti orijentiran na RIJEČ - pisanu i govornu, nego je gotovo potpuno postao čovjek SLIKE! Takvi su i naši vjernici. Promislite, sve kršćanske kuće imaju na svečanom mjestu televizor, ali nigdje - ponavljam, nigdje! - kod katolika u stanu nisam vidio na počasnom mjestu BIBLIJU, knjigu Božje Riječi! Dovoljno da se zamislimo! Dakle, Božić nam je poticaj da i o tome promislimo. Jer nasuprot Božje Riječi - koja donosi život i svjetlo, današnja tv-slika donosi smrt, mrak, zlo… Možemo li zamisliti kako bi svijet danas izgledao da su slikovni mediji posljednjih 50 godina više prostora davali Božjoj riječi, nego zabavi i smrti!

Zato nam je Božić također poticaj da promislimo o važnosti riječi u svakodnevnom životu, poglavito o važnost ČITANJA. Evo jedan primjer. Naša biskupija ima već nekoliko godina svoj internetski portal, koji donosi vijesti iz života naše Crkve. Jednom sam pogledao stanje i evo rezultat:

- najposjećenija vijest na linku GS-dekanata, Jesen u Lici imala je 4.150 posjetitelja; a najposjećenija vijest na portalu GSB bila je o predstavljanju lista Svjetionik (u Senju) - 11.059 posjeta! A najslabije posjećena vijest bila je o predstavljanju knjige Znanost i vjera (u POU u GS) – 22 posjeta!! Eto, nimalo pohvalno. Kad sam to vidio - ostao sam bez riječi! Eto, to je ujedno prigoda za mali ispit savjesti: koliko kod kuće čitate KNJIGE, a koliko gledate TV?!

Znademo, prije Krista ljudi su živjeli u teškim prilikama, bez mnogih tehničkih izuma kojima se mi danas služimo - bili su masovno nepismeni, u vjerskom smislu pogani. Sličan je život bio gotovo i tijekom posljednjih 20 stoljeća, s tom razlikom što je kršćanstvo ljude oblikovalo vjerski i kulturno. Europske narode i civilizaciju oplemenjivao je 2000 g. Božić - tajna Božje Riječi! A mi danas trebamo biti Bogu zahvalni za tolike spoznaje, mogućnosti primanja važnih informacija, za lakše učenje, za duhovno i kulturno uzdizanje… za mnoga tehnička pomagala koja nam život čine lakšima! No, ponašaju li se današnji kršćani doista tako? Evo, na što je čovjek pa dakle i vjernik u Europi danas orijentiran - najtraženije riječi na Internetu su: seks, izgled, moda, sport, zabava, hrana, piće…! Što mislite, kad bi životinja znala koristiti Internet - kakav bi rezultat bio?! Gdje je i u čemu je to čovjek ostvario napredak?

Bog je Utjelovljenjem svoga Sina pokazao čovjeku da je velik - premda o Bogu ovisan. Isus svojim čovještvom nama poručuje da samo stvoreni za velika djela, da ne smijemo svoj život potrošiti na gluposti. Baš zato Biblija kaže: "Čovjek koji nerazumno živi sličan je stoci koja ugiba!" Čovjek je stvoren na sliku Božju, a vol, magarac i ovce iz betlehemske štalice, kao i ostale drage životinje, nemaju to dostojanstvo! Ali zašto se onda čovjek 'suobličuje stoci'? Što to znači? Pa čovjek živi kao životinja ako zanemaruje svoj duhovni život – jer stoka ne moli, životinje ne idu nedjeljom na misu, domaće životinje ne čitaju Bibliju, goveda ne idu u kazalište, ovce ne čitaju knjige, koze ne dolaze na ispovijed… to njima treba! A sve je to naša, ljudska potreba - jer čovjek ima dušu i tijelo, čovjek je jedinstveno psihofizičko, duhovnotjelesno biće, slika Božja! Zato je veliki propust kad se roditelji ne brinu da se njihova djeca od malih nogu do punoljetnosti (a ne samo do krizme!) uravnoteženo razvijaju tjelesno i DUHOVNO.

Bog je postao čovjekom da bismo mi mogli pobijediti svako zlo i živjeti radosno u bratskoj slozi ovdje na zemlji ter da bismo postigli puninu božanske radosti u Nebu. Neka vas ta radost obuzme sada i nosi vas snažno kroz cijelu 2012. godinu!